Alkohol mladistvým zakázán

beer-vector-1438087-mO dramatických účincích nadměrné konzumace alkoholu mluvit netřeba. Podle lékařů může být příčinou více než 200 druhů onemocnění, u teenagerů může například způsobit, že jejich mozek ve vývoji ustrne.

Alkohol působí na centrální nervovou soustavu a jeho účinek na mozek je v podstatě paradoxní. Pokud mluvíme o okamžitých účincích, tak za určitých podmínek může působit jako stimulant, za jiných okolností zase jako sedativum. Pokud si ho však dopřejeme ve velmi vysokých dávkách, pro intoxikaci účinky začne působit jako depresívum a postupně nastupuje stupor a koma.

Nejvýraznějším okamžitým účinkem je vliv alkoholu na výše mozkové funkce – myšlení, učení, vzpomínání a úsudek. Často se lze setkat s doporučeními, že nízkorizikové a tolerovatelné jsou množství do 20 g čistého alkoholu u žen a 40 gu mužů, což je asi jedno – dvě piva denně. Nicméně podle odborníků žádné užívání alkoholu nelze považovat za bezpečné a neškodlivé. Ze zdravotního hlediska se nedá mluvit o bezpečné konzumaci alkoholu, ať už se to týká frekvence nebo množství.

V poslední době zaznamenáváme nárůst konzumace alkoholu u žen a mění se i způsob pití alkoholu u mladistvých, kteří často víkendové opíjení vnímají jako trendovou zábavu. Výsledky výzkumů vědců v australském Queenslandu potvrdily, že alkohol má zhoubné působení na mozek mladistvých. Zastavuje jeho následný vývoj, takže mladý člověk holdující alkoholu v podstatě zůstává na úrovni adolescenta. Čím více a čím častěji mladí lidé pijí alkohol, tím více jejich mozek dostává zabrat a ničí si ho. Obludným variantou je kombinace alkoholu a energy drinků, které způsobí, že alkohol zůstává v krvi déle a navíc člověk déle vydrží bdělý, a tak vypije ještě více alkoholu.

zdroj: sme.sk

Napsat komentář