Ani horko ani zima elektronice neprospívá

Horké letní dny trápí nejen lidi ale i jejich elektronických pomocníků. Počítače, notebooky, mobilní telefony, fotoaparáty av podstatě každá elektronika je citlivá na vysoké nebo extrémně nízké teploty. Trpí komponenty a baterie. V některých případech mohou vysoké teploty dokonce napomoci k znefunkčnění zařízení.

Baterie, procesory, paměti či pevné disky vyvíjejí při své činnosti teplo, které je třeba účinně odvádět. Pokud se tak nestane, nastává problém. „Pokud je okolní teplota vysoká, tak i navržené chlazení s teplotní rezervou se může stát neúčinné, součástka se zahřeje nad povolenou teplotu a může se zničit. U elektroniky jde zejména o provozní stav, baterie ale třeba chránit od vysokých teplot i ve vypnutém stavu. Na slunci by mohly přesáhnout svou maximální teplotu a vybuchnout nebo přinejmenším prasknout, čímž se samozřejmě zničí“, doplňuje servisní manažer Jaroslav Leško ze společnosti Sony. Mnohé smartphony mají baterii umístěnou přímo pod displejem. Pod vlivem vysokých teplot se může taková baterie deformovat a poškodit i okolní komponenty, následně ji navíc nemusí být jednoduché z přístroje odebrat.

Produkty jako například fotoaparáty, které mají výkonné elektroniky pomálu, jsou vůči teplotním výkyvům odolnější. Kvůli použitým bateriím by však měli spotřebitelé také respektovat doporučení výrobců o maximálních provozních teplotách. „Obezřetněji třeba být i při mechanických součástkách jako například objektivy, které se mohou pod vlivem vysoké teploty a přímého slunečního záření poškodit i mechanicky“,  doplňuje Jaroslav Leško.

Provozní teplota u většiny dovolenkové techniky (kamery, fotoaparáty) se pohybuje mezi 0 až 40 stupni Celsia, teplotní rozmezí při jejich skladování je vyšší (standardně od -20 do 60 stupňů). Specifickou skupinou jsou notebooky, nakolik se standardně předpokládá, že je budou spotřebitelé používat zejména při běžné pokojové teplotě, ne na slunci u bazénu či na lehátku u rozpálené pláži. „Na pláži je elektroniku vhodné schovat do stínu, v létě bychom ji neměli ponechat ani v autě, kde se teplota během několika minut vyšplhá i na více než 60 stupňů. Pokud se přístroj vlivem tepla zpráva podezřele, je třeba okamžitě ho vypnout a odložit na chladnější místo do doby, dokud se nepřizpůsobí teplotě okolí“, upozorňuje Leško.

zdroj vat.pravda.sk

Napsat komentář