Blahodárné účinky Levandule

Tiší migrénu a bolesti hlavy. Kromě těchto blahodárných účinků tlumí i pocity nervozity a napětí. Zmírňuje i hysterický záchvat, nebo mu dokáže zabránit. Má velmi příjemnou vůni. Prospívá našemu zdraví i tím, že tato rostlinka působí na náš nervový systém.

Levandule pomáhá při léčení různých dýchacích problémů, angínu, chřipku. Není vhodná pro těhotné ženy, ty by se jí měli vyhnout.

Původ této rostlinky je ve Středomoří a má šedozelené listy a květy obvykle fialové, nebo modrofialové barvy. V domácnosti ji využijete od vaření až po voňavé lázně a masti. Levandule má velmi silné aroma a nahořklou chuť. V některých zemích Středomoří levanduli rádi používají i jako koření při přípravě ryb, grilovaných jídel, nebo i do dušených pokrmů.

V současnosti levanduli známe především jako součást kosmetiky. Slouží nejen tělu. Kvítky levandule se používají jako přírodní deodorant, ale i proti molům v šatníku, protože odpodzuje hmyz.

Kvete v letních měsících, potěší každého, kdo vedle ní projde, a samozřejmě nádherně voní. Sbírá se z ní nať před rozkvětem a samozřejmě květiny.

Silice z levandule je nejvíce využívána v kosmetice. Stačí jen jedna kapka na spánky a hned vám odstraní bolesti hlavy. Dokonce pomáhá i při celulitidě. Je vhodná pro každý typ pleti a má pozitivní účinky na regeneraci buněk, omlazení pokožky a odstranění kožních problémů.

Přípravky z levandule se využívají i při popáleninách (i od slunce), mají protizánětlivé účinky, působí i proti vyrážkám, ekzémem, lupénce …

Levandulová tinktura má všestranné využití a je vhodná nejen na ošetření pleti. Může se použít buď jako voda po holení, nebo pomáhá i při dně, revmatismu a zánětu nervů a při bolestech hlavy, na to postačí potřít si spánky.

Levandulový koupel nás zbaví stresu, podrážděnosti, celkově zlepší stav pokožky, omladí ji a zlepší i stav kožních plísní a samozřejmě nádherně voní.

Levandulovou mast je vhodné skladovat na tmavém a chladném místě. Jelikož levandule má léčivé účinky, můžeme ji i inhalovat, například pomáhá při chřipce, angíně, bolesti v krku. Levandulovým olejem můžeme potírat bolavá místa po úrazech, zánětech i při revmatismu podobné využití má i levandulová mast.

Těhotným a kojícím ženám se používání levandule nedoporučuje, protože její silice je relativně toxická.

Dá se říci, že kromě léčivých a zkrášlujících účinků, můžeme levanduli využít iv kuchyni, její květy se přidávají pro vůni do cukru a povidel, dokonce můžeme z nich připravit i ocet. Sušené květy levandule se zvyknou zašívat do malých sáčků a ty pak dáváme k polštářem do postele, nebo na provonění do skříní. Vůně z levandule odpodzuje moly.

zdroj zazdravie.sk

One thought on “Blahodárné účinky Levandule

Napsat komentář