Chřipka se vrací: Zmutovaný virus už zabíjel v Čechách, Polsku i na Ukrajině

Na Ukrajinu a do Polska se vrátila prasečí chřipka typu H1N1. Obě země rzaregistrovali první oběti nákazy. U našich západních sousedů již na chřipku zemřelo nejméně sedm lidí. Na Ukrajině navíc zaznamenali i výskyt syndromu SARS.

Do střední Evropy se zřejmě vrací strašák agresivních verzí chřipky. Česká republika aktuálně hlásí sedm obětí. Podle webstránky idnes.cz jsou v zemi již desítky nakažených a počet zřejmě ještě stoupne. Tamní ministerstvo zdravotnictví dokonce zřídilo krizovou linku pro lékaře, kteří si nedokáží poradit s těžkými případy. Některé české nemocnice už zrušili návštěvní hodiny. Podle českých lékařů stojíme na počátku epidemie. Nepříjemné zprávy už přišli i z Polska, kde alespoň jeden pacient zemřel na prasečí chřipku. Podle několika polských médií je počet nakažených chřipkou v Polsku nejméně o deset tisíc vyšší než obvykle v tomto ročním období.

Vrátil se i SARS

Nákaza neminula ani Ukrajinu, kde přímo v metropoli Kyjev zaznamenali jeden případ prasečí chřipky. Podle novin Kyiv Post místní lékaři tvrdí, že zatím nejde o epidemii, protože varianta viru, který se v Kyjevě vyskytl, není nový. Mnoho Ukrajinců již tuto chřipku mělo a vybudovali si tak proti ní imunitu. Tisíce dětí v Kyjevě navíc onemocněli na obyčejnou chřipku a ke našim východním sousedům se vrátil i akutní respirační syndrom SARS. SARS se poprvé objevil v Asii v letech 2002 a 2003 a jeho vypuknutí téměř přerostlo v pandemii.

Chřipka vydrží do dubna

Několik případů se vyskytlo iv skandinávských zemích. V norské oblasti Telemark na chřipku zemřel jedenáctiletý chlapec, jehož hospitalizována ještě před Vánocemi. V Norsku jsou prasečí chřipkou zřejmě nakažené desítky lidí.

Podle Dariny Sedlákové ze Světové Zdravotnické Organizace WHO by letošní chřipková sezona měla přetrvat až do března, nebo dubna. „V Evropě cirkulují všechny tři chřipkové viry obsažené v sezónní vakcíně,“ cituje TASR Sedláková.

Podle informace Úřadu veřejného zdravotnictví se počet případů chřipky zvýšil i na Slovensku, zejména v Nitranském kraji. Smrtelné případy zatím úřad na Slovensku nezaznamenal.

zdroj topky.sk

One thought on “Chřipka se vrací: Zmutovaný virus už zabíjel v Čechách, Polsku i na Ukrajině

Napsat komentář