Co je příčinou bolesti hlavy?

I když bolesti hlavy mohou mít nejrůznější původ a příčiny, je mnoho způsobů, jak si je můžeme zhoršit, dokonce i bez toho, abychom si to uvědomovali. A to zejména v letním období. Proč v létě? V teplém počasí si zvykneme častěji vlasy vypínat a stahovat do gumiček, což samo o sobě může způsobit nepříjemný tlak na vlasovou pokožku a zmíněnou bolest hlavy. Kromě toho takovéto „věznění“ vlasů snižuje jejich kvalitu, způsobuje lámavost, ale zejména oslabuje kořen vlasu. Proto se nemůžeme divit, že po rozpuštění nám spolu s gumičkou či sponkou vypadne nejednou nemálo vlasů.

Pokud trpíte migrénami, o to větší pozor si třeba dávat i na účes. Při migréně je totiž pokožka hlavy přecitlivělá a pevným účesem bolest ještě zvýrazníte. Odborníci tvrdí, že migrenózní bolest zhoršují i ​​náušnice, čelenky, ale i některé druhy vůní. Vyvolávají totiž v mozku impulsy, které mohou způsobit bolestivé pulzování. Proto si všímejte vaši reakci na jednotlivé parfémy a vůně, můžete tak předejít zbytečnému zhoršení stavu migrény.

Zajímavé je, že při obyčejné bolesti hlavy, která není způsobena migrénou, se podobným způsobem bolest nezhorší, takže takto můžete otestovat i to, zda máte migrénu nebo ne. Samozřejmě, není to stoprocentní diagnostika a návštěva lékaře, ideálně odborníka na migrénu, je při podezření nutná. Na klasickou bolest hlavy, ale i u některých druhů migrény, pozitivně působí relaxační cvičení, meditace nebo třeba i akupunktura.

Jak vypadá migréna?

Většinou jde o záchvatovitá bolest pravé nebo levé poloviny hlavy, vzácně obou. Někdy jsou průvodními jevy i zvracení a nevolnost, případně porucha vidění, „brnění“, přechodná necitlivost, přechodná nesnášenlivost světla či hlasitějšími zvuku. Bolest většinou netrvá déle než několik hodin, ale jsou případy i vícedenních záchvatů. Mezi záchvaty se člověk trpící migrénou cítí zcela zdráv av pořádku. Přesto, že se odborníci již dlouhá léta zabývají odhalením důvodů migrény, jisté je jen to, že jde o poruchu prokrvení mozku. Tato porucha může způsobit i vážnější problémy, proto je nezbytná návštěva lékaře. Podobně, ani dlouhotrvající bolesti hlavy jiného charakteru netřeba brát na lehkou váhu.

Jiný mozek?

Nedávno vědci přišli s objevem, že mozek lidí, kteří trpí silnou migrénou, se odlišuje od mozku těch, kteří nemají podobné problémy. Není však jisté, zda jsou tyto změny důvodem onemocnění, nebo jeho následkům. V čem našli rozdíl? Pacienti s migrénou měli senzorické centra mozku, které jsou zodpovědné za vnímání bolesti a teploty v průměru o pětinu tlustší než zdraví lidé. Tento fakt potvrdil, že migréna je vážnějším onemocněním jako se kdysi předpokládalo. Na základě výsledků výzkumu se dají očekávat i nové účinnější metody léčby, ale i prevence. V dnešním světě trpí migrénou přibližně 12% lidí.

zrdoj zzz.sk

Napsat komentář