Curiosity udělala na Marsu převratný objev

Vesmírná sonda Curiosity uskutečnila na Marsu pravděpodobně velmi významný objev. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) však zatím nechtějí prozradit, o co konkrétně jde. Nejprve totiž chtějí důkladně prozkoumat a prověřit údaje, které sonda poslala na Zem.

John Grotzinger z Kalifornského technologického institutu (Caltech), který je vedoucím mise Curiosity, zatím prozradil pouze to, že zmiňovaný převratný objev uskutečnila sonda prostřednictvím analýzy vzorků marťanské půdy. „Tyto velmi zajímavé údaje pocházejí z přístroje zvaného SAM. Náš vědecký tým je teď zpracovává a vyhodnocuje. Tyto údaje jednou budou součástí učebnic ,“ uvedl Grotzinger, podle kterého budou moci o tomto objevu hovořit nejdříve za několik týdnů.

Sonda Curiosity má velikost osobního automobilu, šest kol a je vybavena například robotickým ramenem, několika spektrometry, vrtačkou, dvěma videokamerami a laserem a dalšími nástroji, které budou analyzovat vzorky. Jejím hlavním úkolem je hledat důkazy, zda byly na Marsu někdy vhodné podmínky pro mikrobiologický život.

Do vesmíru ji vynesla raketa Atlas 5, která odstartovala 26. listopadu 2011 z floridského Mysu ​​Canaveral. Na Marsu přistála 6. srpna v kráteru Gale, který si vědci vybrali jako místo přistání pro jeho četné vrstvy sedimentů a pro vrch Sharp vysoký téměř pět kilometrů. Sonda přistavěnou automaticky, protože celý manévr trval pouze sedm minut, avšak přenos informací z Marsu na Zem trvá čtrnáct minut. V případě jakýchkoliv komplikací tak odborníci z NASA nemohli zasáhnout.

zdroj topky.sk

Napsat komentář