Další apokalyptický scénář přeletu asteroidu: Hrozba zavlečení mikrobů!

Již za necelý měsíc má Zem těsně minout asteroid 2012 DA14 s velikostí paneláku a hmotností 130 tisíc tun. Srážka s naší planetou však podle NASA nehrozí, ale pražský odborník se domnívá, že je tu stále nebezpečí kontaminace cizorodým životem.

Planetka 2012 DA14 proletí kolem Země 15. února ve výši přibližně 27 tisíc kilometrů od povrchu Země, což je blíže, než vzdálenost komerčních satelitů na naší orbitě. Podle odborníků ale nehrozí, že by se asteroid vychýlil z dráhy a srazil se se Zemí. Je zde však možnost střetu s jinými tělesy, ať už přirozenými nebo člověkem vytvořenými, a na naši planetu se tak mohou dostat úlomky, které neshoří v atmosféře. Ty mohou přinést nebezpečné mikroorganismy.

„Kometář jádra zřejmě nesou zárodky živých organismů. Pokud by se taková kometa dostala na Zem, mohlo by dojít ke kontaminaci pozemského systému cizorodým životem,“ uvedl Jan Šifer z pražského planetária pro portál tn.cz.

Že se na takových vesmírných tělesech nachází život, potvrdil nedávný nález Richarda B. Hoovera z NASA. Ten našel na meteoritu C11, který dopadl na Zemi, zkamenělou bakterii mimozemského původu. Mikroorganismus má trubicovitý tvar, měří asi 20 mikrometrů a na jedné straně má jakési chloupky, zřejmě smyslové orgány.

zdroj topky.sk

Napsat komentář