Exploze na Bostonském maratonu: FBI má dvě verze motivu

Američtí vyšetřovatelé v čele s FBI zkoumají videozáznamy a fotografie pořízené během bostonského maratónu, v jehož cílové rovince v pondělí explodovaly dvě nastražené bombové nálože, přičemž zahynuli tři lidé, včetně osmiletého chlapce, a dalších 141 jich je zraněno.

K policejním vyšetřovatelům a agentům z FBI se přidala i Ústřední zpravodajská služba (CIA) a Národní protiteroristické centrum, informovala agentura AP.

Jelikož na bostonském maratonu bylo 27.000 běžců a více než 500.000 diváků, vyšetřovatelé mají nebo budou mít k dispozici spoustu vizuálních důkazů, aby mohli zrekonstruovat, co se dělo před výbuchem dvou náloží a po něm. Zatím se vede kriminální vyšetřování, které lze překvalifikován na vyšetřování teroristického činu, uvedl pro agenturu Reuters na tiskové konferenci v Bostonu speciální agent FBI Richard DesLauriers.

Místní média dnes informovaly, že policie prohledala jeden z bytů na okraji Bostonu. Úřady potvrdily, že prohlídka byla provedena v rámci vyšetřování explozí na maratonu.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé mají prozatím pouze vágní představu, kdo mohl být pachatelem a jaký je motiv. Podle nejmenovaných zdrojů okolnosti výbuchů však již vyvolaly spekulace, že by za nimi mohli být protivládních pravicoví extremisté či aktivisté proti vládní daňové politice nebo islamistických radikálů, protože scénář výbuchů, které se odehrály téměř simultánně v těsné blízkosti na ostře sledovaném akcí, odpovídá návodem v internetovém magazínu Inspire.

Inspire – publikaci, která koluje na internetu – vypracovala jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida. Magazín v angličtině vybízí na Západě žijících džihádistů k páchání útoků is nejskromnější vybavením a zázemím. Inspire nedávno zveřejnil i obsáhlou přílohu s detailními návody, jak spáchat rozličné druhy útoků av domácích podmínkách vyrobit výbušninu.

Bostonský policejní komisař Ed Davis uvedl, že zatím se nenašel žádný důkaz o varování před útokem. „Nevíme o žádných hrozbách,“ prohlásil. Davis požádal veřejnost, aby kontaktovala policii, pokud má nějaký tip nebo podezření.

Policie uzavřela trasu maratonu v celé její 42-kilometrové délce a prohledává její okolí ve snaze najít možné důkazy, které by vedly k objasnění výbuchů. Místní nemocnice, do kterých převezli zraněných, hlídá ozbrojená policie. Ve městě se pohybují hlídky Národní gardy. Policie vyzvala obyvatelstvo, aby se zdržovalo v budovách, ne na otevřených prostranstvích.

V souvislosti s událostmi v Bostonu organizátoři atletických mistrovství světa, které se budou konat 10.-18. srpna v Moskvě, dnes oznámily, že ještě více zpřísní již tak striktní bezpečnostní opatření. Atletický šampionát se považuje za velkou zkoušku ruských pořadatelů před zimní olympiádou v Soči.

zdroj topky.sk

Napsat komentář