Írán má vlastní obdobu zakázaného Youtube-Mehr

V zemi se spustil portál Mehr, na kterém se dají sdílet videa a dívat vysílání národní televize IRIB. Představuje náhradu YouTube, který podobně jako Google a sociální sítě, podlehl cenzuře. Tři roky po zablokování YouTube íránskou vládou pro nevhodnost obsahu, se spustil v zemi video portál Mehr (v překladu : zájem/přátelství). Měl by sloužit nejen k nahrávání a sdílení videí uživatele, ale i prezentování národní televize IRIB.

Účelem portálu je oficiálně povznesení íránské kultury a přilákání persky mluvících lidí. Pravděpodobně je to také dalším krokem k úplné cenzuře internetu pokud plánovanému spuštění vlastní intranetové sítě v roce 2013.

Předchůdce Mehr-u, známý YouTube byl v zemi zablokován v roce 2009 při prezidentských volbách, které vyhrál prezident Mahmúd Ahmadínežád. Od tehdy byly zablokovány všechny služby Googlu i většina sociálních sítí. Podle agentury AFP, přibližně 20 až 30% přístupů na internet z Íránu jde přes VPN sítě, které umožňují tuto cenzuru obejít. Tento postup je ale v rozporu ze zákonem.

zdroj webnoviny.sk

Napsat komentář