Jak správně vybrat nejen plovoucí podlahu

I ta nejkrásnější a nejdražší podlaha, kterou jste si vybrali, se může nakonec ukázat jako nejméně kvalitní. Ovšem ne chybou výrobce, ale nesprávným výběrem. „Každý materiál má jiné předpoklady pro využití v daném prostoru. Zájemce by měl proto tyto podmínky specifikovat prodejci podlahy ještě předem“, upozorňuje obchodní ředitel KPP pro ČR Radomír shromáždil. Dřevo v předsíni či v kuchyni totiž nemusí být vždy nejlepším řešením a krytina, kterou máte v obýváku nemusí být tou nejvhodnější do koupelny nebo dětského pokoje. Garancí zachování podlahy v nejlepším stavu je právě její správný výběr.

Odolná podlaha v kuchyni i chodbě

V kuchyni se odehrává velká část našeho dne a patří k těm nejvíce zatěžovaným povrchem v bytě. Menší nehody při vaření, padlý hrnec či nůž, vylita tekutina na podlaze. Dřevěné podlahy a lamináty jsou vůči nárazům méně odolné a pamatují si každý silný úder i nadměrnou vhkosť. Proto jejich výběr dobře zvažte. Pokud se v kuchyni pohybujete poměrně často a máte malé děti, prvořadým kritériem by pro vás měla být praktičnost a snadná údržba. Ideální je například vinyl. Ten se snadno udržuje, je odolný a poměrně rychle se přizpůsobí pokojové teplotě. Navíc, je i cenově přijatelnější. A bez obav, nebudete se cítit jako ve školní jídelně. Na rozdíl od minulosti nabízejí výrobci vinylu širokou škálu dekorů, kterých si vybere každý. Alternativou je také kamenná dlažba. Ta je však na dotek chladná a při dopadu velmi tvrdá. Není proto nejvhodnějším řešením pro rodiny s malými dětmi.

Ještě větší zátěži je však dennodenně vystavována podlaha v předsíni. Intenzivní chůze, podpatky, nános špíny z venku, průvan, vlhko. Proto si na tento účel vybírejte podlahu, která je odolná, ale zároveň se snadno čistí. Ideálním řešením je proto také vinyl nebo kamenná dlažba. Nezapomeňte na vhodnou rohož před dveřmi, která zčásti zachytí hrubou špínu z bot.

V koupelně to jde i bez kachliček

Naštěstí už pominuly časy, kdy jste si při zařizování koupelny mohli vybírat jen mezi kachličkami a linoleem. Pokud toužíte například po dřevě, klidně si ho dopřejte. Ne však ledajaké. Sáhněte jen po dřevě, které je uzpůsobené na vyšší vlhkost vzduchu a častý kontakt s vodou. Nejvhodnější jsou tropické dřeviny, které jsou na výkyvy vlhka zvyklé.

Při koupi dřevěné podlahy však mějte na paměti, že vyžaduje větší náklady nejen na materiál a instalaci, ale i na jeho další údržbu a ošetřování.

Opatrní byste měli být také v případě, že sáhnete po laminátu. Ne každý druh je totiž uzpůsoben pro toto použití. Proto se rozhlédněte po voděodolném typu laminátu Určitě si však nechte podřadit od prodejce, abyste předešli nechtěnému znehodnocení.

Velkou oblibu mají u nás stále tradiční dlaždice. Jsou odolné vůči vodě, snadno se udržují az jejich široké nabídky si vybere každý. No na dotek působí chladno a za mokra klouže. O něco náročnější je také údržba spár, které při použití bílého odstínu nejednou zežloutnou. Na druhé straně je však hygienická a velmi dobře vodí teplo, což při podlahovém vytápění velmi oceníte.

Alternativním řešením pro koupelny je také vinylová podlaha. Ta velmi dobře odolává vlhkosti a zároveň s ní můžete experimentovat díky množství dekorů na trhu. Mnozí se rozhodují pro vinyl zejména z důvodu snadné údržby a hygieničnosti. A co oceníte v koupelně nejvíce, nemá kluzký povrch.

Pohodlí a útulnost v obýváku

Při výběru podlahy se nerozhodujte pouze na základě vkusuPri výběru podlahy do svého obýváku upřednostňuje většina z nás dřevo. Případně kvůli nižším nákladům saháme po laminátu. Je to většinou dáno tím, že všichni chceme, aby naše obývák působila harmonicky a útulně. Na to jsou tyto materiály jako stvořené. Dřevo má velkou výhodu v tom, že jakýkoliv styl obýváku si zvolíte, hodí se vám všude. Od moderního stylu až po návrat do 19. století. Tato místnost většinou nebývá vystavována velké zátěži ani výraznějším výkyvům tepla, proto byste se při jejím výběru neměli omezovat. Jediné, co potřebujete zvážit ve vztahu k použité dřevině je možnost podlahového vytápění.

Pokud rádi experimentujete a hrajete si s barvami, alternativou pro vás mohou být materiály jako již zmíněné marmoleum či vinyl. Ty se dají zajímavě a nápaditě kombinovat. Navíc, dobře tlumí kročejový hluk, což ocení zejména sousedé, kteří bydlí po vámi. Pokud se rozhodnete pro kamennou dlažbu, ideální je ji zkombinovat ještě s jiným materiálem, například dřevem.

Stylová ložnice bez omezení

Podlaha v ložnici patří v porovnání s jinými místnostmi k těm nejméně využívaným, proto zde můžete sáhnout i po těch krytinách, které jste si nemohli dovolit v jiných pokojích. Jediným omezením pro vás je tak pouze váš vlastní vkus a ochota investovat.

Krytina v tomto pokoji by měla být teplá a příjemná na dotek, protože v této části chodíváme často bosí. Při výběru je však důležité myslet na to, zda pokoji spí alergik. V tomto případě byste měli upřednostnit podlahu, která se snadno myje a ideálně pokud má i antibakteriální povrch. Vhodnými materiály jsou proto například vinyl nebo marmoleum. Na koberce ale raději zapomeňte.

Invaze v dětském pokoji

Mnozí při zařizování bydlení kladou stejnou podlahu do ložnice i dětského pokoje. Umisťovat dřevěnou podlahu do dětského pokoje však nemusí být nejšťastnějším řešením. Pravděpodobně byste ji museli brzy renovovat, v horším případě i měnit.

Podlaha v této místnosti musí splňovat základny vlastnosti – povrch musí být snadno omyvatelný, teplý na dotek a měkký. Kromě toho musí dobře tmiť případné pády vaší ratolesti, ale tlumit i zvuky, za což vám poděkují zejména sousedé pod vámi. Z logických důvod zapomeňte na dlažbu. Je studená, tvrdá a nevhodná na hraní se na zemi či pokusy o první kroky.

Prodejci proto k tomuto účelu doporučují zvolit spíše materiály jako je více krát zmiňovaný vinyl nebo marmoleum. Ty oceníte zejména pokud vaše dítě rádo stoluje přímo z podlahy, protože jejich povrch je antibakteriální. Pokud se však nechcete vzdát představy dřevěné podlahy, zkuste alternativu – laminát. Nemusí sice dokonale zvládnout invazi vašich dětí, ale časem ho můžete vyměnit a vyjde vás to levněji, než výměna dřevěné podlahy.

zdroj zaujimaveclanky.sk

2 thoughts on “Jak správně vybrat nejen plovoucí podlahu

Napsat komentář