Končí nejkontroverznější papež novodobé církve: Hitlerjugend a pedofilní skandály!

Většinu křesťanů zpráva o rezignaci papeže Benedikta XVI.. šokovala. Našli se však i tací, kteří ji přivítali. Důvodem je to, že Joseph Ratzinger se stal jedním z nejkontroverznějších papežů posledního období. Mohou za to různé skandály, ve kterých osobně figuroval nebo jim musela čelit katolická církev.

Dětství poškrvené Hitlerovými zvěrstvy

Ratzingerovu mládí v Hitlerjugend odhalil německý bulvární deník Bild krátce po jeho nástupu na pontifikát. Do této organizace vstoupil Ratzinger jako šestnáctiletý v roce 1941. Jako šestnáctiletý byl povolán do Wehrmachtu. Zařadili ho do jednotky německého protiletadlového sboru. Jeho minulost se stala terčem kritiky mnoha známých osobností a jeho návštěvu v Izraeli v roce 2009 provázely přísná bezpečnostní opatření. Polehčující okolností pro papeže je však fakt, že v době třetí říše bylo členství v Hitlerjugend pro chlapce v jeho věku povinné. Vůdcové Hitlerjugend byly po válce souzeni, ale organizace sama o sobě za zločineckou prohlášena nebyla.

Pedofilie v řadách církve

Asi největší aféra během jeho pontifikátu propukla v roce 2009 po provalení skandálu s pedofilními kněžími v Irsku. Zneužívání chlapců přes deset let kryli i někteří vysoce postavení muži církve, kteří o tom věděli. V Irsku z toho obviňovali i papeže. Vzápětí vyšly najevo i skandály se zneužíváním v dalších státech včetně papežova rodného Německa. V létě 2011 kritizoval irský parlament Vatikán za snahu o sabotáž v případech zneužívání dětí. Ve stejném roce skupina obětí pedofilních kněží obvinila Benedikta XVI.. a několik kardinálů u Mezinárodního trestního soudu v Haagu z odpovědnosti za krytí sexuálního násilí páchaného duchovními.

Blahořečení papeže Pia XII.

Benedikt XVI.. mnoha věřící i nevěřící pobouřil v roce 2009 podpisem dekretu na blahořečení papeže Pia XII .. Ten působil během druhé světové války a byl kritizován, že neudělal nic, aby pomohl zastavit masové vraždění Židů. V této souvislosti Benedikt rehabilitoval i britského duchovního Richarda Williamsona, který popřel holocaust a existenicu plynových komor.

Urážky Mohameda

Rok po svém nástupu rozzuřil papež i islámský svět. Během projevu v německém Řezně citoval byzantského císaře ze 14. století: „Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového a zjistíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šíření víry mečem.“ Papež se snažil svá slova zjemnit tím, že ho špatně pochopili. Situaci zachraňoval návštěvou mešit v Turecku, Jordánsku či Izraeli.

Vynášení dokumentů z Vatikánu

Nejnovějším skandálem je únik tajných dokumentů známý jako aféra Vatileaks. Hlavním aktérem je papežů majordomus Paolo Gabriele, kterého v říjnu odsoudili na 18 měsíců vězení. Na stránkách novin se objevily papežovy soukromé dopisy či další dokumenty, údajně svědčící o mocenských šarvátkách církevních hodnostářů.

 zdroj topky.sk

Napsat komentář