Lidský mozek je malý zázrak: Co všechno o něm ještě nevíte?

Mozek je orgán v němž spočívá naše osobnost a jedinečnost. Přestože lidský mozek není ani náhodou největší v říši savců, v mnoha ohledech je jedinečný. Přesto o něm hodně věcí ani netušíme.

Vrásky na mozku mají svůj smysl

Někteří Neurochirurgové strukturu mozku přirovnávají k zubní pastě, jiní spíše k měkkému variantu sýra tofu. Faktem je, že mnoho z obyčejných lidí si vzpomene spíše na film Hannibal, kde Anthony Hopkins servíruje svému protivníkovi jeho vlastní mozek zaživa. Zošúverený zvrásněný tvar má přitom svůj význam – díky němu má více plochy a tedy prostoru na zpracování dat. Zajímavé je zjištění vědců, že delfíni mají ještě propracovanější zvrásnění mozku jako lidé.

Spaluje množství kalorií

Přestože mozek vypadá být poměrně malý, nepatří mezi nejlehčí orgány – váží přibližně 1,3 kg. Největší mozek má pro zajímavost velryba – v jejím případě váží téměř 8 kg. Zahanbit se nedá ani slon s téměř 5 kg nebo delfín s 1,5 kg.

Jako řídící středisko celého těla je i pořádným spalovačem kalorií. Ačkoli tvoří pouze 2 procenta váhy těla, spotřebuje podle American College of Neuropsychopharmacology kolem 20 procent kyslíku a čtvrtinu glukózy (cukrů) v krevním oběhu.

Kolik procent využíváme?

Roky se tradovalo, že člověk používá pouze určitou část svého mozku – většinou se udávalo 10 procent, a neustálým procvičováním dokáže toto číslo a své IQ zároveň zvětšit. Podle neurovědci je však toto tvrzení nepravdivé. Barry Beyerstein poukazuje na několik faktů, které odporují tvrzení, že člověk využívá jen nějakou část mozku. Jako příklad uvádí, že postižení téměř kterékoli části mozku vyvolá reakci, což znamená, že je využívána. Nepoužívané mozkové buňky mají také podle něj tendenci degenerovat. Pokud by tedy 90 procent buněk nebylo po celý život využívaných, bylo by i při pitvě relativně zdravého dospělého člověka vidět na mozku pokročilou degneráciu, což se však nestává.

Co jste o mozku možná nevěděli:

Mozek obsahuje přibližně 100 miliard mozkových buněk (neuronů)

Během časných fází těhotenství vzniká i 250 000 neuronů za jedinou minutu

Více neuronů je na levé straně mozku (cca o 186 milionů)

Celková rozloha mozkové kůry je 2500 cm čtverečních

77 – 78 procent mozku tvoří voda

Asi 4 minuty bez kyslíku vydrží mozek bez vážnějších důsledků

Mozková hmota v sobě nemá receptory bolesti, mozek tedy nemůže cítit bolest

Mozek dokáže zpracovat informace rychlostí 120 metrů za sekundu

Když člověk bdí, jeho mozek produkuje mezi 10 a 23 watty energie

Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, má vliv na výkon mozku (plus mínus 25 procent) – pomáhá například i čtení nahlas

zdroj plnielanu.zoznam.sk

One thought on “Lidský mozek je malý zázrak: Co všechno o něm ještě nevíte?

Napsat komentář