Na veřejnost unikly otrocké smlouvy Ryanairu s letuškami: Zde jsou jejich detaily!

Kauza týkající se nízkonákladové letecké společnosti Ryanair pokračuje. Na veřejnost totiž pronikly detaily smlouvy, které letušky při uzavírání pracovní smlouvy musí podepsat. Některé body jsou opravdu na pováženou.

Šéf  irských aerolinek Michael O’Leary tvrdí, že vůči svým zaměstnancům přistupuje seriózně av žádném případě nelze hovořit o nějakých otrockých smlouvách tak, jak to prezentují bývalé letušky Zuzana a Alessandra. Na jejich obvinění reagoval slovy, že jde jen „o pomstu dvou neúspěšných žen“.

Ryanair, který má svou základnu iv norském městě Rygge, však zaujal pozornost tamních orgánů natolik, že se k němu chystají na neohlášenou „návštěvu“. Na společném setkání se na tom dohodli představitelé norského letectva, vláda a zástupci pracovních organizací, kteří oznámili, že ve společnosti v dohledné době provedou inspekci.

Tu podle všeho urychlilo i zveřejnění detailů smlouvy, které se svým budoucím zaměstnavatelem podepisují palubní průvodkyně. Některé body už opravdu hraničí se šikanou.

– Zaměstnavatel může se zaměstnancem ukončit tříletý pracovní poměr kdykoliv, přičemž mu svůj úmysl nemusí předem oznámit, nebo tak může učinit dva týdny předtím. Pokud však podá výpověď zaměstnanec, musí zaplatit 200 eur jako „administrativní poplatek“.

– Zaměstnanec si platí trénink i uniformu. Poplatek za ni ve výši 30 eur se strhává po částech ze mzdy. Letušky musí platit i za občerstvení, které si koupí na palubě letadla, když jsou ve službě. Ryanair jim totiž v práci neposkytuje žádné jídlo.

– Hodinová mzda jedné z propuštěných letušek činila 122 norských korun (cca 16 eur), za rok si vydělala 115 000 korun (15 100 eur). Příplatky za víkendy a svátky v Ryanair neznají.

– Účast na stávkách a demonstracích souvisejících s prací prakticky znamená okamžité propuštění.

– Nemocenská ani jiná absence v práci se neproplácí, bez ohledu na to, jaký má na ni dotyčná letuška důvod.

– Dvacet dní, které jsou v rámci jednoho roku vyhrazené na dovolenou, si musí zaměstnanci naplánovat dopředu, přičemž Ryanair jim může naplánováno volno či dovolenou kdykoliv zrušit, pokud potřebuje, aby pracovali.

– Ryanair si vyhrazuje právo nařídit letuškám, aby si během roku vzali neplacené volno v trvání nejméně čtyř týdnů. Děje se tak zejména během slabých sezón.

– Za rok odsloužil letušky i značné množství takzvaných pohotovostních služeb, kdy sice nelétají, ale musí být připraveny na to, že jejich zaměstnavatel může kdykoliv povolat do služby. V takovém případě se musí na základně hlásit do jedné hodiny. Tento čas Ryanair neproplácí.

Častokrát až přímo otrocké pracovní podmínky nám potvrdila jedna letuška osobně. „Někdy je to fakt k nevydržení. Častokrát se stává, že někdo při kontrole výplatní pásky zjistí, že mu nesedí peníze s odlétání hodinami. To, co říká O’Leary, jsou lži. Vůbec to v Ryanair není tak růžové, jak to prezentuje, „potvrdila nám s tím, že ačkoli to lidi zlobí, bojí se stěžovat, aby nepřišly o práci.

Irska nízkonákladovky již delší dobu sklízí kritiku nejen za to, jak se chová vůči svým zaměstnancům, ale i kvůli „inovativním“ prvkem, které pravidelně zařazuje do svých služeb. Nedávno se například mluvilo o tom, že chce zpoplatnit toalety na palubě svých letadel nebo prosadit létání jen s jedním pilotem.

zdroj topky.sk

Napsat komentář