Nejnovější vzorky z Marsu potvrzují mýty: Mohl tam být život!

Analýza vzorků hornin sebraných robotickým vozidlem Curiosity ukázala, že na Marsu mohli kdysi existovat žijící mikroorganismy. Informovaly o tom dnes vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Ve vzorcích, které vozidlo Curiosity získalo v únoru vrtáním z usazených hornin nedaleko předpokládaného dávného řečiště v Galeovom kráteru, vědci identifikovali síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík – některé z chemických prvků klíčových pro život, uvedla NASA.

„Hlavní otázkou této mise je to, zda na Marsu mohlo existovat prostředí vhodné pro život. Podle toho, co teď víme, je odpověď ano,“ uvedl hlavní vědec programu NASA pro výzkum Marsu Michael Meyer.

„Našli jsme obyvatelné prostředí, které je natolik neškodné a vhodné pro život, že pokud byste byli na této planetě a byla by kolem vás voda, pravděpodobně byste ji mohli pít,“ řekl hlavní vědec John Grotzinger z Kalifornského technologického institutu.

Curiosity je prvním vesmírným vozidlem vyslaným na Mars, které může sbírat vzorky z hloubky hornin. Na červené planetě přistálo loni v srpnu s úlohou zjistit, zda na ní někdy existovaly podmínky příznivé pro mikroskopické organismy. Pro zjišťování samotných mikrobů není vybaveno.

Získané vzorky obsahovaly také jílovité minerály, které se vytvářejí ve vodním prostředí. Podle vědců je prioritou mise hledat místo, kde by mohly být zachovány organické sloučeniny. Druhý vrt Curiosity neučiní dříve než v květnu, protože řídící středisko na Zemi nebude s vozidlem po většinu dubna v kontaktu vzhledem k postavení planet. Technici mezitím odstraňují počítačový problém, pro který Curiosity nemůže už několik dní provádět vědecké experimenty, dodává agentura AP.

zdroj zopky.sk

Napsat komentář