Obama v Newtonu:USA nedělají dost pro ochranu dětí

Spojené státy nedělají dost pro bezpečnost svých dětí a tragédie, jako je nejnovější masakr v Connecticutu, musí přestat. Americký prezident Barack Obama to řekl v neděli večer ve svém projevu na vigilii za 27 obětí řádění střelce na základní škole v městečku Newtown.

„Newtown, nejsi sám. Celá naše země plakala s tebou“, řekl na úvod Obama. „Můžeme říci, že děláme dost pro ochranu našich dětí? Upřímně řečeno: ne,“ prohlásil Obama a dodal, že nyní nastal čas jednat.

Spojené státy čelí podle něj několika těžkým otázkám. „Bezpečnost dětí je něco, co můžeme dělat jen společně“. Od politiků žádal činy, přestože nezmínil téma zákonů týkajících se držení zbraní. On sám bude pro to dělat všechno, co je v jeho silách.

Obama varoval, že podobné události se nesmí akceptovat jako rutina. „Už to nemůžeme dál tolerovat. Tyto tragédie musí skončit. A aby skončily, musí přijít změna“,  řekl prezident USA.

Na závěr proslovu Obama přečetl jména obětí střelby v Newtowne, kde 20-letý Adam Lanza se zatím neznámých důvodů zastřelil 14. prosince 20 dětí ve věku šest a sedm let a šest dospělých.

Vigilie se uskutečnila v místní škole. Zúčastnili se jí příbuzní obětí, učitelé ze základní školy, policisté a záchranáři, ale i hodně dětí, navštěvujících první stupeň školy. Přítomni byli i zástupci různých náboženství, přičemž zazněly mimo jiné židovské a islámské žalozpěvy.

Obama se před vigilií setkal s pozůstalými obětí, policisty a záchranáři. Je to už počtvrté, co ve svém prvním funkčním období navštívil místo řádění masového vraha. V červenci přišel na předměstí Detroitu, kde na premiéře nového Batmana zabil James Holmes 12 lidí. V roce 2010 navštívil Tuscon, kde na veřejném shromáždění útočník zabil šest lidí a vážně zranil kongresmanku Gabrielle Giffordsovú. Rok předtím byl v texaském Fort Hood, kde střelec v afektu zabil 13 vojáků.

zdroj topky.sk

Napsat komentář