Oblečení značky Zara obsahuje rakovinotvorné látky!

Jeden z největších módních řetězců na světě Zara čelí obrovskému skandálu. V oblečení, které prodává, se totiž našlo barvivo, které může vést ke rakovině. Děsivé informace zveřejnila organizace Greenpeace, která zkoumala několik desítek módních značek včetně Levi ‚, Mango, H & M a Calvin Klein. „Toto je opravdu velký úlovek. Zara ročně vyrobí okolo 850 milionů kusů oblečení. Na základě toho si umíte představit, jakou toxickou stopu to zanechává na naší planetě,“ poznamenala aktivistka proti toxickým látkám Li Yifangová z východoasijské pobočky Greenpeace.

Pracovníci organizace zabývající se ochranou životního prostředí zkoumali v tomto roce 141 kusů oděvů v 29 krajním světa od 20 módních značek a dali jejich otestovat na přítomnost nebezpečných chemikálií. Jako vzorky jim posloužily džíny, trička, šaty a spodní prádlo.

Výsledky výzkumníkům opravdu vyrazili dech. Ve zprávě se píše, že všechny módní domy totiž prodávaly produkty, z nichž některé obsahovaly několik škodliviny. U dvou třetin z nich objevili nonylfenol ethoxyláty (NPE), které ve vysoké koncentraci poškozují kůži, oči a dýchací systém a čtyři vzorky obsahovaly ftaláty, které působí toxicky v oblasti vývoje a reprodukce člověka. Kromě toho se ve dvou kusech od Zary nacházely aminy způsobující rakovinu a látky, které narušují hormonální hladinu v těle.

Drtivá většina z pozitivní testovaného oblečení byla vyrobena v Asii, z toho 21 kousků v Číně, která je největším textilním výrobcem a vývozcem na světě. Výrobní postupy zde totiž nejsou regulovány v takové míře, jako například v EU.

„Analýza odhalila, jak moc tyto společnosti hazardují s našimi životy i životním prostředím. Značky jako Zara nemají na výběr a musí změnit praktiky, kterými ohrožují svých spotřebitelů,“ vysvětlila Yifangová. „Nejhorší na tom je, že tak, jako všechno ostatní, i móda se globalizuje a tím pádem se stále více spotřebitelů stává její obětí,“ dodala.

Někteří sportovní giganti jako například Adidas nebo Nike se již v této souvislosti zavázaly k tomu, že sníží množství škodlivých látek použitých při výrobě svých produktů dodavatelskými firmami na minimum. Greenpeace požaduje od všech módních domů, aby do roku 2020 jejich oblečení neobsahovalo žádné chemikálie škodící lidskému zdraví.

zdroj topky.sk

Tento článek je v kategorii Móda.

Napsat komentář