Paralelní vesmír na dně moře: Vědci našli život v hlubinách!

Mezinárodní tým vědců našel 2,5 kilometru pod hladinou oceánu a pod stovkami metrů usazenin stopy mikroorganismů. Výsledky studie publikoval magazín Science.

Ekosystém, který vědci zkoumali, se nepodobá ničemu z předchozích studií. Vzorky z oceánské desky při západním pobřeží Spojených států obsahovaly stopy mikroorganismů žijících v absolutní temnotě, v téměř naprosté izolaci od světa nahoru. „Zajistili jsme první přímé důkazy života v hluboko položené oceánské kůře,“ uvedl mikrobiolog Mark Lever. „Podle našich zjištění tento obrovský ekosystém existuje díky chemosyntéze,“ dodal.

Život v porézních horninách v oceánské desce je odlišný. Energie je tvořena geochemické procesy. „V čedičové kůře se nacházejí malé průchody, kterými protéká voda,“ řekl Lever. „Ta zřejmě reaguje se železité sloučeniny v čedič, jako je například olivín, čímž se vytváří vodík. Ten používají mikroorganismy jako zdroj energie k přeměně oxidu uhličitého na organické sloučeniny,“ vysvětlil.

Podle vědců navíc v oceánské kůře žijí různé organismy v symbióze. Jedny vytvářejí podmínky pro život jiných. Podle Lever jsou vzorky čediče 3,5 milionu let staré, ale DNA v nich nalezeny nepochází ze zkamenělin. „Je možné, že život založený na chemosyntéze se dá najít i na jiných planetách, kde to podmínky umožňují,“ řekl Jeff Alt z Michiganské univerzity. Informoval portál novinky.cz.

zdroj topky.sk

Napsat komentář