Pes je nejlepší přítel člověka

Mít pejska není jen tak. Každý, i ten nejmenší pejsek, vyžaduje určitou péči a znamená také odpovědnost. No za péči se nám toto zvířátko bohatě odmění. Dokonce se říká a je i dokázáno, že chování pejska pomáhá lidské duši a že pes je tedy něco jako terapeut. O psovi se mluví jako o nejlepším příteli člověka. A není to jen taková prázdná fráze, protože pes dokáže opravdu do jisté míry nahradit osobu blízkou například opuštěným starým lidem, pomáhá léčit deprese či úzkosti. Dokonce podle vědeckých výzkumů přátelství se psem má stejné emocionální přínosy jako přátelství s člověkem.

Šťastnější a bez stresu

Psychologové poukazují na to, že lidé, kteří mají psa, bývají vyrovnanější, šťastnější a zažívají méně stresu, respektive vědí stres zvládat lépe než ti, kteří pejska (případně jiné zvíře) nemají. Péče o psa přináší člověku pozitivní pocity a přispívá k produkci serotoninu (známý také jako hormon štěstí).

Obzvláště prospěšný může být pejsek pro opuštěných starých lidí, osamělých lidí nebo lidí trpících depresemi či úzkostí. Opuštění lidé, pokud mají psa, neprožívají samotu tak výrazně jako lidé bez pejska. Kromě toho jim to dává pocit, že jsou stále potřební, což je velmi důležité pro psychickou pohodu člověka.

Pes jako vynikající terapeut

Mnozí lidé také udávají, že pes je pro ně nejlepším posluchačům a mohou mu vyprávět všechny své problémy a těžkosti bez strachu a studu. Jak vidno, pes v mnoha případech může být vaším terapeutem. Hlazení pejska (případně jiného zvířátka) prokazatelně zpomaluje srdeční tep a tedy má uklidňující účinek na člověka.

Více pohybu

Pes potřebuje pravidelné procházky a venčení a tím pádem je jeho majitel nucen chodit se psem ven a dopřát mu potřebný pohyb. Pes vlastně donutí člověka k tomu, aby se hýbal. Iv tomto směru je pro zdraví výhodné mít pejska. Pravidelný pohyb a procházky zlepšují totiž nejen naše tělesné zdraví, ale prospívají i psychice. Člověk se během procházky může ulehčit od problémů, „pročistí“ si mysl a pookřeje. A procházky také přispívají k tomu, že se člověk setká s jinými lidmi, promluví se s nimi, což také prospívá naší duši.

zdroj  lepsiebyvanie.centrum.sk

Napsat komentář