Petice proti amnestii: 70 000 podpisů, přesto propouštění z věznic pokračuje

Přes 70.000 Čechů se v internetové petici vyjádřilo proti rozsahu amnestie, která zasáhne více než 30.000 lidí, včetně tzv.. tunelárov z 90. let, Dalších 200.000 lidí petici podpořilo na Facebooku, informoval server novinky.cz.

Z vězení vyšlo již 6000 amnestován, propouštění však pokračuje. Podle mluvčího Vězeňské služby Roberta kačer jsou to asi tři čtvrtiny amnestován, konečné číslo by nemělo překročit 7000. Zbývající amnestie se vztahují na podmíněné tresty, neukončené trestní stíhání, veřejně prospěšné práce a domácí vězení.

Podle bleskového průzkumu, který v pátek udělala Česká televize, s amnestií pro odsouzené nesouhlasí 82,2 procenta dotázaných. Nejvíce kritizovali zastavení vlekoucího se trestního stíhání v případech velkých hospodářských kauz za miliardy korun, jejichž pachatelé tak nebudou potrestáni.

Prezident Václav Klaus v novoroční amnestii nařídil zrušit nevyřízené trestní stíhání, které se vlečou déle než osm let s trestnou sazbou do 10 let. V odůvodnění uvedl, že Evropský soud pro lidská práva považuje trestní stíhání přesahující už šest let za nepřiměřeně dlouhé.

Klaus, kterému se v březnu končí prezidentský mandát, prohlásil amnestii za svého působení na Pražském hradě vůbec poprvé, a to příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Svým rozsahem se jeho amnestie vyrovná rozsáhlé amnestii prezidenta Václava Havla, vyhlášené po Sametové revoluci v roce 1990.

zdroj topky.sk

Napsat komentář