Podzimní zahrada: péče o trávník

Trávník je vizitkou vaší péče o zahradu a dům, to však vyžaduje celoroční péči. Jen v hustém a dobře pěstěném trávníku vyniknou další rostliny a květiny, které zkrášlují okolí vašeho domu. Jelikož na podzim už trávník velmi neroste, čeká vás poslední sekání v tomto roce. Když trávník posekáte, je dobré použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku kvůli lepšímu snášení mrazivých teplot, které zanedlouho přijdou. Pokud je ale trávník velmi zanedbaný, doporučuje se použít i vertikutátor, který „navrátí trávníku život“. Když je poškozen více než z poloviny, je jednodušší a efektivnější založit trávník nový.

Pokud chcete mít krásně upravený trávník na zahradě a kolem domu, určitě už v dnešní době nepoužijete kosu, ideálně ani tu motorovou. Efektivnější a méně náročný varianta je pořídit si sekačku. Na výběr máte elektrickou nebo benzínovou.

Elektrická sekačka

Elektrická sekačka se lépe ovládá, není náročná na údržbu, není hlučná, ale je závislá na zdroji energie. Po celou dobu sečení za sebou táhnete kabel, takže není vhodné si elektrickou sekačku kupovat, když máte velkou zahradu nebo louku.

Benzínová sekačka

Benzínová sekačka je výkonnější a silnější než elektrická. Velkou výhodou je nezávislost na zdroji elektrické energie. Přesto, že údržba je už náročnější, na velkých a hustých travnatých plochách vám bude nejlepším pomocníkem.

Travní fréza

Kompletní péči o trávník vám poskytne travní fréza, která může jak frézovat, tak provzdušňovat. Snadno a sami vyměníte frézovací válec za válec provzdušňovací a dopřejete tak vašemu trávníku dokonalou péči jediným přístrojem. Hloubku provzdušňování si nastavíte na stroji zcela sami. Po použití travní frézy bude váš trávník opět dýchat a budou se k němu dostávat živiny, kterým bránil mech, plevele a jiné nečistoty. Například hobby market OBI nabízí travní frézu Combi Care, která skrývá všechny tyto výhody.

Nový trávník

Před tím, než začnete trávník vysévat, je důležité si uvědomit, zda trávník bude užitkový, volně rostoucí nebo reprezentativní. Neméně důležitá je i zátěž, kterou trávníku podstoupíte – tzn. pro sportovní účely, pro okrasu, pro kvalitní zelené krmivo a pod. Na začátku si musíte také uvědomit, kolik času budete věnovat jeho sečení, hnojení, zavlažování a provzdušňování, protože každý druh trávníku vyžaduje jiný přístup. Nejžádanějšími typy trávníků jsou dekorativní, zátěžový a volně rostoucí (louky).

Dekorativní trávník

Žádaný hlavně kvůli estetické funkcí; je náročný na půdu, plochu osevu a péči; udržuje se ve svěží barvě a nízko střižený.

Zátěžový trávník

Má také estetickou funkci, která je doplněna možností běžného využití a zatěžování (např. pěším provozem /.

Volně rostoucí trávník

Pro místa, které není velmi snadné udržovat a sekat; hodí se i na velké sady; pro pozvolný růst ho můžete sekat jen dvakrát nebo třikrát do roka; do trávníku jsou přimíchány další kvetoucí byliny; nemusíte ho zavlažovat nebo čistit od plevele.

Příprava půdy pro setí

Nejlepším startem pro výsev trávníku je vědět, jaký typ půdy vlastně máte – v tom případě stačí přijít do hobby marketu, kde na základě této informace vám již poradí, jaký trávník je vhodný. Pokud typ půdy neznáte, riskujete, že vámi vybraná trávníková směs neporoste tak, jak jste si představovali. Ideální ve vašem okolí vyhledejte odborného specialistu, který se zabývá rozbory půdy a pak vám již nic nebrání pustit se do nového trávníku. Plocha, která má být zatravněná, by měla být vyčištěna od kamenů a jiných nežádoucích předmětů. Pokud bude nutné zavlažování, zaveďte drenážní trubky nebo závlahu. Nepomíjejte ani vyčištění od plevele z vrchních i spodních vrstev půdy. Půdu prokypřete a aplikujte hnojivo, které je vhodné pro daný typ půdy (pro nadměrně kyselou půdu je důležité vápno). Nejlepší půdou pro trávníky je středně těžká půda. Z lehké, zda nadměrně těžké půdy můžete udělat ideální osevní plochu přidáním písku (v případě těžké půdy) nebo rašeliny (v případě lehké půdy). Po nanesení tzv.. vegetační vrstvy (10 – 20 cm) ji necháte „ležet ladem“ asi tři týdny. Po opětovném očištění od plevele, které za uplynulou dobu vzniklo, půdu pohrabte, snadno utužte a naneste hnojivo. Osivo, které jste si pro vaši půdu připravili, můžete rozsévat ručně nebo secím strojem. Na závěr „nový trávník“ pohrabte a duste deskami. Než vám trávník vyroste, nepodceňte zalévání – dejte ovšem pozor – i trávník nepremokrite, rovnoměrné rozsetí trávníkové směsi by se tak mohlo sjednotit na několik malých ploch. Proti nežádoucímu rozrůstání trávníku na záhony a podobné plochy využijte travních hran nebo obrubníků, které tomu spolehlivě zabrání.

Druhy travních směsí

Existuje mnoho druhů travních směsí, aby plně vyhověly všem typům půdy. Také ale záleží na velikosti prosévání plochy, na využití trávníku (pro sport, rekreaci, na okrasu) a na přístupu slunce (stínová nebo sluneční plocha). Pro travní směs je ideální teplota půdy nejméně 8 ° C, tedy i vyšší, takže můžete trávník vysévat od jara do podzimu.

Kdy sekat po prvé

Vyrostl vám úspěšně trávník přibližně na 10 cm? V tom případě můžete po prvé kosit zhruba na polovinu. Ale opatrně – trávník není ještě zcela zakořeněný. Je vhodné použít ostrý srp nebo ostrou kosu.

zdroj akobyvat.sk

Napsat komentář