Recenze: Nebojte se Hobita

Podle vzoru to nejlepší až na závěr přišel do kin mezi posledními premiérami tohoto roku i dlouho očekávané Hobit. Tedy, přesněji řečeno, jeho první, bezmála tříhodinová část s podtitulem Neočekávaná cesta.

Po ohlasech zahraničních recenzentů, kteří filmu vyčítají nesnesitelně pomalé tempo či přehnaný vizuální perfekcionismus, si na něj mohou od čtvrtka udělat svůj názor i slovenském diváci. A ačkoliv si možná chvílemi povzdechne, že po dekádě velkých očekávání doufali v něco víc, opravdu jich zřejmě dopálí jen jediné. Fakt, že si na pokračování Bilbových dobrodružství budou muset počkat další rok … a pak ještě jeden …

Zpět ve Středozemi

Radost z návratu. Přichází již s prvními tóny známých melodií, prvními panoramatickými obrazy kouzelné Středozemě, prvními kroky chlupatých a přerostlých nohou hobita Bilba na cestě za největším dobrodružstvím jeho života. Mladý hobit má sice díky mimořádným předkem všechny předpoklady překonat stereotypy své rasy, v teple a pohodlí útulného domečku se mu však posedává až příliš dobře. Čaroděj Gandalf je přesto přesvědčen, že se v malém samolibě tvoru ukrývá skutečný hrdina a právě toho potřebuje jako sůl výprava trpaslíků v čele s neoficiálním králem Thorin. Žijí v exilu, odkdy nekonečné bohatství jejich hornického sídla Erebor přilákalo ohnivého draka Smauga, kterému se odtud už nikam nechce. Podle znamení však přišel čas na návrat trpaslíků …

Ačkoli to zní jako pohádka pro malé a snad jen o kousek větších (knižní předloha jí víceméně i je), Hobit Petera Jacksona se po trochu nataženém, no ne nezáživný startu dostává i do temnějších a akčních poloh. Snad jen ne až takových strhujících (a logicky, už ani takových překvapujících) jako v případě Pána prstenů, porovnávání se kterým Hobit jistě neunikne. V praxi se však o žádný únik ani nepokouší – a bylo by opravdu hloupé, kdyby to dělal. Pán prstenů je mu přece tou nejlepší reklamou. Na trilogii ověnčenou 17 Oscary odkazuje přímo navazujícími scénami, jakož i obrazy, které obdobné výjevy z předchozích filmů jen evokují. Ale zejména atmosférou, pro kterou si diváci filmy snad zamilovali ze všeho nejvíc.

Hádanky ve tmě

Ačkoli to Jacksonovi po shlédnutí výsledku jen těžko vyčíst, pravda je, že se s knižní předlohou vypořádat trochu zvláštním způsobem. Zatímco v případě Pána prstenů i přes štědré Minutáž musel nutně mnohé vypustit, při adaptaci ani ne tristostranového Hobita si, naopak, vypomohl určitým Nastavování. Některé menší postavy získali větší prostor, okamžiky, které v knize zaberou sotva dva řádky, odrazu trvají 15 minut a tak dále …

Opravdu nebylo možné zhmotnit Hobita na plátně i bez vší té „omáčky“? Potřebuje si MGM rány z finančního propadu přelepit třemi trháky, které budou přinášet stabilní zisky nejméně do roku 2015? Jackson naštěstí diváka před pochmurnými úvahami nad smyslem trilogie chrání svým talentem. Schopností udělat to všechno tak poutavě, esteticky a srdečně, aby na odpovědích na uvedené otázky vlastně ani nezáleželo. Pomáhají mu v tom i skvělí herci, o kterých opět neměl nouzi. Především Martin Freeman v roli Bilba. Jackson byl prý od počátku rozhodnutý, že s nikým jiným film ani nenatočil, a instinkt ho nezklamal. Potěší i opakovaná přítomnost Cate Blanchett, Iana McKellen, Huga Weaving, ale i Andyho Serkise, který se opět ukryl pod modravou kůži Gluma. Scéna „hádanek ve tmě“ patří ve filmu k těm nejlepším.

HFR3D jen ve vybraných kinech

Ačkoli při recenzování Hobita nelze obejít jeho vizuální podobu, pravda je, že autorka tohoto textu měla možnost vidět snímek jen v klasickém 2D formátu. Ten byl, jak jinak, úchvatný a dokonalý. Mnozí však jistě jsou v souvislosti s Hobitem v očekávání také pro Jacksonův příslib, že bude nejen v 3D, ale i speciální HFR3D verzi. Ta na zrak diváka chrlí záběry až dvojnásobnou rychlostí. Novinku si však neužije každý. Na Slovensku ji technologicky utáhne jen 13 kin, překvapivě ani jedno z nich není v hlavním městě. Zvědavost si mohou, naopak, uspokojit diváci v Košicích, Trenčíně, Trnavě, Martině, Skalici, Dunajské Stredě a několika dalších Slovenská městech.

Zda v 2D, 3D či HFR3D, Neočekávaná cesta je dobrý začátek skvělého příběhu. Strach není třeba mít ani z přemrštěné délky. Je vyplněna opravdu příjemnou zábavou. Řekněme si však na rovinu, že nad všemi Jacksonem, Freeman zda Serkinsmi má na tom zásluhu zejména skvělý J. R. R.Tolkien.

zdroj kultura.pravda.sk

Tento článek je v kategorii Kultura.

Napsat komentář