Severní Korea měla namířit rakety k obloze: Souřadnice jsou zadány!

Severokorejská organizace pro vztahy s Jižní Koreou dnes bez dalšího upřesnění oznámila, že KLDR uvedla do pohotovosti pro odpal své „mocné úderné prostředky“ a zadala souřadnice pro cíle. Podle Jižní Koreje a Spojených států chystá komunistická KLDR v nejbližší době test rakety středního doletu.

Nejnovější oznámení pochází od severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti, takže podle agentury AP nemá takovou váhu, jako kdyby podobné prohlášení učinila severokorejská armáda. Výbor nijak neupřesnil, pro jaké cíle měly být souřadnice zadány. Analytici ale nepovažují za pravděpodobné, že by Severní Korea svými raketami zaútočila.

Podle americké a jihokorejské rozvědky Pchjongjang chystá první zkoušku své střely Musudan s předpokládaným doletem až 4000 kilometrů. Zkouška by měla demonstrovat schopnost Severní Koreje zasáhnout americké základny na tichomořském ostrově Guam. Podle nejmenovaného představitele japonského ministerstva obrany byly jedna či dvě rakety Musudan již namířeno vzhůru k obloze.

Jihokorejské a americké zdroje dnes uvedly, že KLDR rozmístila na svém východním pobřeží až pět raket středního doletu v pravděpodobných přípravách na zkušební odpal. Přípravy je prý ale složité sledovat, protože KLDR střely různé přesouvá, zřejmě aby zmátla zahraniční rozvědky.

„Jsou tu náznaky, že by Sever mohl ve velmi blízké době odpálit rakety Musudan,“ řekl zdroj z jihokorejských tajných služeb agentuře Jonhap. „Sever ale rakety opakovaně vytáhne z hangárů a zase je tam vrací, což vyžaduje obezřetné sledování,“ dodal.

„Severní Korea se snaží unavit amerických a jihokorejských agentů pověřených pozorováním odpalovacích ramp,“ konstatoval podle agentury Jonhap další jihokorejský zdroj. Americký ministr obrany Chuck Hagel ve středu ve Washingtonu varoval Severní Koreu, že se „se svými hrozbami a provokacemi pohybuje velmi blízko nebezpečné linie a že Spojené státy jsou připraveny odpovědět na jakékoliv kroky Pchjongjangu“.

Přestože Severní Korea v minulých dnech varovala cizinců pobývajících na Korejském poloostrově před bezprostřední hrozbou války a doporučila jim, aby odešli, do Pchjongjangu se paradoxně scházejí hosté pozváni na pondělní oslavu narozenin zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka současného vůdce Kim Čong-una .

Podle agentury Reuters jde o bizarní plejádu osobností od čínských byznysmenů až po stoupence komunistické Severní Koreje ještě z dob studené války a podporcov její ideologie soběstačnosti (Čučche), z nichž někteří přicestovali až z Latinské Ameriky.

O to, co se vlastně děje na Korejském poloostrově, se zajímají také Slovensku soudruzi z KSS. Pro lepší přehled si na návštěvu pozvali severokorejského velvyslance v Česku a na Slovensku Ri Kwang.

zdroj topky.sk

Napsat komentář