Severní Korea přesunula druhou raketu k odpalu: Cizincům doporučila opustit zemi!

Severní Korea přesunula své rakety středního doletu k východnímu pobřeží, informoval jihokorejský ministr obrany Kim Kchwan-čin, podle kterého jsou sice tyto střely schopné zasáhnout daleké cíle, ale ne území Spojených států. Bývalý velvyslanec USA při Organizaci spojených národů Bill Richardson prohlásil, že severokorejský útok na jejich zemi by byl sebevraždou. KLDR požádala ostatní země, aby zvážily evakuaci svých velvyslanectví, od 10. dubna údajně nebude schopna zajistit jejich bezpečnost.

Severní Korea dnes instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. Informovaly o tom jihokorejské armádní zdroje. Zpráva vyvolává spekulace, že KLDR se chystá k nečekanému odpálení raket.

Severní Korea tento týden přesunula na východní pobřeží dvě své rakety Musudan, které mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam.

Spojené státy v reakci na tento krok Pchjongjangu oznámili, že na vojenské základně na Guamu rozmístí svůj vyspělý protiraketový systém THAAD, aby podpořily obranu regionu před možným severokorejským raketovým útokem. Jižní Korea vyslala na moře dva torpédoborce vybavené vyspělým protiraketovým systémem Aegis – jeden operuje při jejím východním pobřeží a druhý při západním.

Severní Korea rakety Musudan skryla do blíže nezjištěného objektu, což je vnímáno jako snaha Pchjongjangu o překvapivý odpal. Zatím není jasné, zda má jít o raketovou zkoušku nebo o součást vojenského cvičení, napsala agentura Jonhap.

Střelu Musudan, kterou poprvé představili v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, severokorejský komunistický režim ještě nikdy netestoval. Pozorovatelé se domnívají, že Pchjongjang s největší pravděpodobností raketu odpálí někdy kolem 15. dubna, kdy si národ připomíná narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka současného vůdce Kim Čong-una.

KLDR vyzvala k evakuaci

Severní Korea dnes vyzvala zahraniční velvyslanectví v zemi, aby kvůli rostoucímu napětí na Korejském poloostrově zvážily evakuaci svých zaměstnanců. Podle českého velvyslance v Pchjongjangu Dušana Štraucha dostal doporučení k evakuaci i personál české ambasády.

„Doporučení (od severokorejských úřadů) jsme dnes dostali, ne ale individuální, ale v rámci skupiny zemí,“ řekl Štrauch telefonicky ČTK. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova dostali zmíněnou výzvu všechny zastupitelské úřady v Severní Koreji. Mluvčí ruské ambasády podle agentury Reuters uvedl, že Moskva zatím evakuaci svého úřadu neplánuje“Představitel severokorejského ministerstva zahraničí 5. dubna ruské straně navrhl, aby zvážila otázku evakuace spolupracovníků ruské ambasády,“ prohlásil mluvčí velvyslanectví Denis Samsonov. V severokorejské metropoli prý nejsou žádné konkrétní známky napětí viditelné.

„Situace se nevyvíjí žádoucím směrem. V tak vyhrocené ovzduší je na prvním místě péči o bezpečnost našich občanů,“ řekl nejmenovaný zdroj ruského ministerstva zahraničí, který citovala agentura ITAR-TASS. Ruská diplomacie však podle něj nepředpokládá, že by kdokoliv v regionu Korejského poloostrova překročil osudnou hranici.

Reakce USA

Bílý dům prohlásil, že v reakci na zvýšení napětí ve vztazích s KLDR přijali USA „všechna nezbytná opatření“. „Jde o stejný vzorec chování, jaký jsme už při Severní Koreji viděli,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney s tím, že Washington situaci pozorně monitoruje.

Bývalý diplomat Bill Richardson uvedl, že na všech stranách se vedou vášnivé diskuse, ale zatím přišlo pouze na spoustu rétoriky a mnohem méně činů. „Myslím, že naše odpověď je přiměřená: Klidná a zároveň jsou naše vojenské zdroje připravené pro případ nezbytnosti. Ale pokud se pokusí o něco se Spojenými státy, je to sebevražda. To se nestane,“ řekl Richardson, který spolu se šéfem Google Erikem Schmidtem v lednu osobně navštívil Pchjongjang.

Vývoj konfliktu

Severní Korea v reakci na zpřísnění mezinárodních sankcí a americko-jihokorejské vojenské cvičení udělala v posledních týdnů několik vážných hrozeb, které vyostřily situaci na Korejském poloostrově. Ve čtvrtek naznačila, že její útok je už jen otázkou krátkého času a armáda dostala konečný souhlas s útokem na americké cíle.

Minulý týden uvedla své strategické raketové jednotky a dělostřelectvo do bojové pohotovosti a zamířila je na americké vojenské základny na Guam, Havaji a na kontinentálním území USA. Spojené státy oznámily, že na ostrov Guam umístí protiraketový obranný systém. KLDR také ve středu zakázala Jihokorejců vstup do společného průmyslového komplexu ve městě Kchäsong na severokorejském území.

zdroj topky.sk

Napsat komentář