Skandál s koňským masem se stupňuje

Koňské maso nejnovější objevily iv hovězím polotovaru německé výroby, který prodávají v rakouské síti supermarketů Lidl. Jak informovala mateřská společnost v Německu, výrobky „s nedeklarovaného výskytem koňského masa“ už začali stahovat z pultů všech prodejen.

Jak informovala společnost Lidl, jde o těstovinový hovězí výrobek typu tortellini, podíl koňského masa v něm však zatím ještě není přesně znám. Firma poskytne kompletní a ověřené informace v pondělí. Tortellini vyrobila německá společnost Gusto, která však trvá na tom, že koňské maso se do výrobku dostalo od jednoho z jejích dodavatelů.

Koňské maso našli iv zásilce hovězích hamburgerů, dodané do nemocnic v Severním Irsku. Informovaly o tom v pátek tamní představitelé. Zprávu přinesla tisková agentura Reuters. Zásobovateľ pro nemocnice, irská potravinářská firma Rangeland Foods, uvedl, že při výrobě hamburgerů použil maso z Polska a některé obsahovaly pět až 30 procent koňského masa.

„Jen co jsme dostali informaci, výrobek jsme kvůli narušení důvěry stáhli,“ uvedl David Bingham, zástupce společnosti Business Services Organisation, která vyhledává dodavatelé masa pro nemocnice v Severním Irsku.

Firma Rangeland, která poskytuje dodávky i cateringové služby a sektoru velkoobchodu v pěti dalších evropských zemích, uvedla v prohlášení, že zjistila koňskou DNA v zásilce masa z Polska. Rangeland však zdůraznila, že toto maso se do potravinové sítě nedostalo.Pozitívne na koňskou DNA byla testována i zásilka hamburgerů, vyrobených firmou Rangeland v září a dodaných zákazníkovi ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Firma tuto zásilku také stáhla.

Skandál s koňským masem, který se dotýká stále většího počtu zemí EU, se začal v Irsku, když potravinová inspekce objevila koňskou DNA v mražených hovězích hamburgerech. Několik velké společnosti jako Tesco nebo Burger King v reakci přestali odebírat maso od irských dodavatelů. Společnost Tesco potvrdila, že identifikovala více než 60 procent koňského masa iv mražených špagetách s masovou omáčkou vlastní značky, které z prodeje stáhla minulý týden. Obavy se však zvýšily poté, co francouzské úřady objevily koňské maso i v hovězím, které se v zemi používalo pro přípravu výrobků britské značky Findus, a které podle údajů dodavatele pocházelo z Rumunska. Polsko i Rumunsko obvinění ostře odmítají.

zdroj topky.sk

Napsat komentář