Skromný papež František: Vybral si ten nejjednodušší prsten

Vatikán v pondělí zveřejnil detaily o symbolech pontifikátu nově zvoleného papeže Františka, který je známý svou skromností. Za součást papežského erbu si zvolil motivy spojené s Římem jako i svojí argentinskou vlastí.

Prsten, který oficiálně dostane dnes během inaugurační mše, má zase spojitost s papežem Pavlem VI., Informovala agentura AP.

František se rozhodl, že si ponechá svůj původní erb, který používal, když byl arcibiskupem v Buenos Aires. Jeho dodatkem jsou však papežské symboly – pozlacená Mitra a zkřížený zlatý a stříbrný klíč. Samotný štít erbu zobrazuje hvězdu, nardový květ a zářící slunce s Kristovým monogramem IHS. Symboly značí tří členů svaté rodiny – Ježíše, Marii a Josefa.

Papežský prsten si František vybral ten nejjednodušší. Je vyroben ze stříbra se zlatou povrchovou úpravou a zobrazuje apoštola Petra s klíči od Svaté stolice. Prsten se někdy nazývá také rybářský, protože Peter – první papež v dějinách – byl původně rybářům. Prsten kdysi patřil papeži Pavlu VI., Který předsedal jednomu ze zasedání druhého vatikánského koncilu v roce 1963.

Papež František se dnes oficiálně ujme úřadu Petrova nástupce

Tisíce lidí se dnes sejdou na vatikánském náměstí sv. Petra na inauguraci 266. papeže v dějinách katolické církve, kterým se 13. března stal argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Po zvolení přijal jméno František.

Obřad, který se oficiálně jmenuje inaugurace Petrova nástupce římského biskupa, se začne se Františkových návštěvou hrobu sv. Petra – prvního papeže – pod hlavním oltářem Baziliky sv. Petra, kam ho budou provázet patriarchové východních církví, kteří přinesou na Svatopetrské náměstí symboly papežského úřadu – pallium, jakož i rybářský prsten, informovala agentura DPA.

Pallium je pevná stuha kruhového tvaru, která je součástí liturgického oděvu papeže a arcibiskupů. Nosí se na mešní Ornáty. Pallium, které dnes odevzdají Františkovi, je stejné, jaké brával během pontifikátu Benedikt XVI..

Po předání symbolů papežského úřadu se uskuteční krátký obřad na vyjádření poslušnosti novému papeži, kterého se zúčastní šest kardinálů, po dvou z každé řehole.

Modlitbou Páně mše budou všichni kardinálové, patriarchové východních církví a dva kněží: generální představený františkánské řehole José Rodríguez Carballo a generální představený Tovaryšstva Ježíšova (jezuitské řehole) Adolfo Nicolás, jejímž členem je i samotný nový papež.

Jelikož dnešní den je svátkem sv. Josefa, ženicha Panny Marie, bude tomu odpovídat i výběr textů čtení a evangelia. Inaugurace bude mít podobný průběh jako v roce 2005, kdy se úřadu ujímal dnes již emeritní papež Benedikt XVI.. Jeho nástupce požádal jen o několik změn: evangelium se např. bude zpívat jen v řečtině, ne v latině, jak to bylo naposledy, co mělo být symbolem východní a západní větve církve, jejíž je papež hlavou.

Inaugurace se začne Františkovy vstupem na Náměstí sv. Petra v papamobilu nebo v otevřeném terénním autě. Mše se uskuteční pod širým nebem, na Náměstí sv. Petra. Jak dodala agentura DPA, v Římě se dnes očekává slunečné počasí. Na inauguraci se zúčastní 132 delegací vlád nebo mezinárodních organizací, jakož i židovští, muslimští a buddhističtí hodnostáři.

Mezi hosty inaugurace bude podle agentury DPA italský prezident Giorgio Napolitano, americký viceprezident Joe Biden, polský prezident Bronislaw Komorowski, jakož i jeho srbský kolega Tomislav Nikolić. Z Latinské Ameriky se na papežově uvedení do úřadu zúčastní prezidentka jeho rodné Argentiny Cristina Fernándezová, jakož i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Přítomný bude i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, předseda Evropské komise José Manuel Barroso, německá spolková kancléřka Angela Merkelová, premiéři Španělska a Francie Mariano Rajoy a Jean-Marc Ayrault. Na mši přijede i slovenský prezident Ivan Gašparovič, který se po jejím skončení s papežem Františkem potká i na osobním přijetí v bazilice sv. Petra.

Do Vatikánu by měly přicestovat i členové několika královských rodin – britský princ Charles, španělská královna Sofia a korunní princ Felipe, belgický král Albert II. s manželkou Paola.

Do Říma už přijel i zimbabwský prezident Robert Mugabe, který má zákaz cestovat do EU na protest proti porušování lidských práv během jeho vlády v Zimbabwe. Zákaz se však nevztahuje na jeho cesty do Vatikánu podnikány přes italské území.

Vatikánský mluvčí Lombardi zdůraznil, že papežská inaugurační mše je otevřena pro všech světových politiků, přičemž Svatý stolec nevybírá, kdo na ni má a kdo nemá přijít. „Nikdo není privilegovaný a nikoho neodmítáme,“ dodal.

Na Františkovy inauguraci z Istanbulu přicestoval i duchovní vůdce pravoslavných křesťanů, ekumenický patriarcha Bartoloměj I.. Jde o první událost tohoto druhu za posledních téměř 1000 let, které uplynuly od schizmatu v roce 1054. Za velkou schizma se označuje církevní rozkol mezi Západem a Východem, kterému předcházely roky odcizení obyvatelstva bývalých polovin Římské říše.

zdroj topky.sk

Napsat komentář