USA i Evropa: Zákaz letadel Boeing 787!

Americký Úřad pro letectví (FAA) ve středu dočasně zakázal provoz letadel typu 787 společnosti Boeing, známých pod názvem Dreamliner. Zákaz je reakcí na sérii technických problémů s lithium-iontovými bateriemi, které v úterý vyvrcholily nouzovým přistáním jednoho z nových letadel.

Podle FAA budou muset letecké společnosti prokázat, že baterie v jejich Boeingu 787 jsou bezpečné, než jim povolí opět je používat. K USA se vzápětí přidali letecké úřady v Japonsku a Indii. I Evropský úřad pro leteckou bezpečnost bude následovat příklad USA, informoval ve čtvrtek jeho mluvčí. Podle analytiků jde o první takový krok proti letadlu americké výroby od roku 1979, kdy úřady po tragické havárii zakázaly používání letadel McDonnel Douglas DC-10.

V reakci na kroky FAA akcie společnosti Boeing klesly o 2% na 72,75 USD. Ratingová agentura Moody ‚prohlásila, že zákaz létání Dreamliner je špatným finančním signálem pro Boeing, zatím však neočekává změnu ratingů. Představitelé leteckého průmyslu také neočekávají, že by mohlo přijít masové rušení objednávek nového letadla, mimo jiné pro vysoké náklady na trénink a infrastrukturu, které by v takovém případě letecké společnosti musely vynaložit.

Problémy Boeingu by však mohly vyostřit konkurenční boj s evropským Airbusem, který ještě loni bojoval s poklesem prodejů svého modelu A380 po tom, jak se na některých letadlech objevili praskliny na křídlech.

Boeing 787 má ceníkovou cenu 207 mil.. USD a je výsledkem nového přístupu k designu a stavbě letadel. Projekt však trápily překročen rozpočet i několikaleté zpoždění. Výrobce však popírá, že současné problémy jsou důsledkem snahy společnosti rychle splnit co nejvíce opožděných objednávek.

„Cílem společnosti Boeing bude ve spolupráci s FAA najít co nejrychleji odpovědi na všechny otázky. Pracujeme nonstop a všechny zdroje společnosti jsou při vyšetřování k dispozici,“ informoval generální ředitel Boeing Company Jim McNerney. Jedinou evropskou aerolinkou, která letadla Boeing 787 v současnosti používá, je polský LOT.

zdroj topky.sk

Napsat komentář