USA poslali do Koreje námořnictvo: Torpédoborec USS Fitzgerald

Spojené státy dnes oznámily, že přesouvají ke korejskému pobřeží první loď. Tichomořský torpédoborec USS Fitzgerald má zasáhnout v případě hrozby ze severní části poloostrova. Jeho úkolem je zachycení a zneškodnění raket.

Přesto, že americký ministr obrany prohlásil v pondělí, že nic nenaznačuje, že Severní Korea může zaútočit, Bílý dům se rozhodl do krizové oblasti vyslat i námořnictvo. Stopadesát metrů dlouhý USS Fitzgerald má 300 člennou posádku a pyšní se zejména speciálními radary a střely země – vzduch. Jeho dmovovskou základnou je Japonsko, kde sídlí převážná část pacifické flotily. Rétorika diktátorského státu se totiž každým dnem přitvrzuje.

Je to další krok USA k posílení svých vojenských sil v regionu. V neděli poslali americké neviditelné stíhačky F-22 stealth z japonské základny s cílem odradit nepřítele. Minulý týden USA poslali do Jižní Koreje ještě B-52 bombardéry a B-2 stealth.

Prezident Jižní Koreje prohlásil, že hrozby ze severu berou velmi vážně a proto je armáda v pohotovosti. V sobotu uvedla Severní Korea, že vstoupila do válečného stavu. V Severní Koreji, mezitím státní tisková agentura KCNA na Velikonoce v pondělí oznámila, že stát je připraven stát pevně za rozhodnutím poslat válečných štváče do pekla co nejdříve.

Spojené státy berou vážně severokorejské vyhrožování válkou, ale neviděli žádné známky rozsáhlé mobilizace vojáků nebo přesuny vojenských sil, prohlásil dnes Bílý dům. „Neviděli jsme žádnou akci, která by potvrdila rétoriku,“ řekl reportérům mluvčí Bílého domu Jay Carney. „Chci poznamenat, že navzdory ostrým slovům, které slyšíme z Pchjongjangu, nevidíme žádné změny pozic severokorejské armády, jako je rozsáhlá mobilizace či přesun sil,“ citovala mluvčího agentura Reuters.

zdroj topky.sk

Napsat komentář