Usadil se vám v pračce zápach či dokonce plíseň? Takto s nimi zatočíte!

Když vybíráme prádlo z pračky, obvykle je vše čisté a nasáklé vůní z aviváže. Pokud si však nedáme pozor, po čase se může do tohoto účinného domácího pomocníka nastěhovat nepříjemný zápach stuchliny či dokonce vlhké mapy v podobě plísně. Stalo se něco podobného i vám a nevíte si s tím rady? Přinášíme vám několik tipů, jak se tohoto problému rychle a efektivně zbavit a jak by měla vypadat správná údržba každé automatické pračky.

Šetrný program se vždy nevyplácí

Zakoupili jste si novější model pračky, který slibuje, že všechno dočista vypere již při 30 či dokonce 15 ° C? Na první pohled sice může jít o značnou úsporu energie, ale k takovým programem je třeba zakoupit i speciální prací prášky či gely, které se rozpouštějí při nízkých teplotách. V opačném případě riskujete, že stopy prášku zůstanou na opratě oblečení av podobě usazenin i v různých částech pračky včetně násypky. Následně vám chybí už jen krůček od toho, aby sedimenty začaly nepříjemně zapáchat.

Kamenem úrazu je tmavé prádlo

Se zápachem pračky je úzce spojeno především tmavé oblečení či ponožky. Ty zvykneme prát obvykle maximálně na čtyřicítce, aby prádlo zbytečně nevybledla. Právě černé barvivo, které se při praní do vody uvolňuje, však způsobuje, že z pračky se začne šířit nevábný puch. Důvodem může být i to, že na tmavé oblečení se nachytá více nečistot, dokud ho opereme, protože špínu tak velmi nevidět. „Mám doma čtyři chlapy – manžela a tři dospělé syny, takže přes víkend se u nás pračka nezastaví. Protože jim většinou peru tmavé oblečení, všimla jsem si, že jaksi přestalo vonět, bez ohledu na to, kolik aviváže použiji. Mám obavy, že podobně začne smrdět i várka s bílou prádlem, „postěžovala se nám čtenářka Magdaléna (48).

Pozor na nevypuštěnou kalnou vodu

Pračka a vůbec celá koupelna může začít zapáchat iv případě, pokud ji delší dobu nepoužijeme. Příčinou jsou zbytky vody v hadici v závislosti od instalace pračky. Tehdy je třeba vypustit tuto vodu přes filtr nebo před novou várkou prádla nejdříve spustit pračku naprázdno – na program máchání.

Drobnosti vždy spolu

Pokud vás smrad dožene až k tomu, že zavoláte opraváře, snadno se může stát, že vám z pračky vytáhne ponožku, plátěnou kapesník či tanga-kalhotky. Malé kousky prádla je vhodné naházet do sáčku na praní ze síťoviny, aby se během cyklu nezapatrošili tam, kde nemají co dělat. Žluklé kotníkové zda silonkových ponožky v útrobách pračky dokážou pořádně znepříjemnit život.

Kde všude se může usídlit plíseň?

Považujete odvětrání bubnu pračky za samozřejmost? V tom případě zbystřete pozornost. Kromě dvířek je třeba nechat pootevřenou i násypku. Právě tam totiž zůstávají zbytky prášku a aviváže, které mohou ve vlhkém prostředí velmi rychle zplesnivět. Pravidelně čistit a kontrolovat třeba také těsnění v okolí dvířek. Stačí, když se v něm vytvoří malá Škárka a bakterie mají vydlážděnou cestu.

Jaká je první pomoc při zápachu?

Vypusťte přebytečnou usazenou vodu, důkladně vyčistěte násypku i těsnění a poproste zručného manžela, aby z pračky shodil plechy a prohlédl, zda v ní neobjeví zatoulané kousky prádla. Pak násypku naplňte kyselinou citronovou v prášku, případně přilijte i trochu octa a nechte cyklus pračky proběhnout naprázdno při 90 ° C alespoň dvakrát. Tato kombinace by měla spotřebič zbavit vodního kamene i všech usazených nečistot. Můžete použít také specializované prostředky na čištění praček – 200 gramové balení vaši peněženku odlehčí zhruba o čtyři eura. Při údržbě pračky se mnohým hospodyňkám osvědčily i klasické tablety do myčky nádobí.

Jak zápachu předcházet?

ideální je, pokud máte pračku a násypku neustále otevřenou a odvětranou – nejen krátce po skončení praní

používejte kapsy na praní pro drobnou prádlo

myslete na zbytky vody zadržené v hadici

alespoň jednou za půl roku vyčistěte pračku kyselinou citrónovou nebo octem

při praní na nízkých teplotách používejte prací prostředky k tomu určené

pravidelně střídejte cykly i při vysokých teplotách – utěrky, kvalitní osušky a povlečení devadesátky snesou

zdroj plnielanu.zoznam.sk

One thought on “Usadil se vám v pračce zápach či dokonce plíseň? Takto s nimi zatočíte!

Napsat komentář