Výbuch v Texasu zničil českou vesnici: Měl sílu nukleární exploze, 15 mrtvých!

Pět až patnáct lidských životů si podle odhadů vyžádala ve středu mohutná exploze a požár v továrně na hnojiva v americkém městečku West ve státě Texas, informoval dnes na tiskové konferenci policejní mluvčí William Patrick Swanton. Desítky domů byly pod náporem tlakové vlny po výbuchu srovnáno se zemí.

16:47 Americký prezident Barack Obama vyjádřil dnes soustrast pozůstalým obětí mohutného výbuchu v texaské továrně na výrobu hnojiv. Šéf Bílého domu ujistil příbuzných obětí i ostatních obyvatel postižených následky tragédie o svých modlitbách io podpoře federální vlády, která již podle jeho slov nabídla pomoc místních i státním úřadům v Texasu

14:56 K modlitbám za duše lidí zemřelých při explozi texaské továrny dnes katolických věřících vyzval papež František. „Připojte se, prosím, ke mně v modlitbách za oběti výbuchu v Texasu a jejich rodiny,“ napsal na Twitteru.

14:48 Podle amerického tisku ve Westu explodovalo větší množství nebezpečného dusičnanu amonného, ​​látky používané jako hnojivo, která je ve vyšších teplotách výbušná. V roce 1947 v přístavním městě Texas City vybuchlo 2300 tun dusičnanu amonného na francouzské lodi a připravilo o život 600 lidí. Ledek amonný, jako je látka také označována, sehrál tragickou roli i při teroristickém útoku v Oklahoma City v roce 1995, při kterém zahynulo 168 lidí. Atentátník Timothy McVeigh k útoku použil 2,3 tuny této látky.

14:20 Místní média informovala, že podle Texaské komise pro kvalitu životního prostředí je již ovzduší ve Westu v pořádku.

13:47 „Policie hlídkuje v ulicích, aby se ujistila, že lidé nepůjdou do nebezpečných oblastí. Stojíme opodál, ale vidíme vyražené okna. K místu začínají přicházet podnikatelé, aby zjistili rozsah škod,“ referuje korespondent Russia Today.

13:26 Na zničený West padá prudký déšť. V Dallasu asi 123 km od místa výbuchu zaznamenali vichřici.

13:09 Záchranáři se bojí dalšího výbuchu, protože v objektu továrny stojí zatím nepoškozená nádrž s amoniakem, kterou plameny ohrožují. Podle Swanton je ale situace v tomto směru pod kontrolou.

12:35 Bezprostředně při největším výbuchu zahynuli dva záchranáři, pohřešovaných je šest hasičů a jeden policista.

12:31 Úřady městečka West informovali, že v nemocnicích v oblasti je nejméně 160 zraněných. Dodali, že místo výbuchu a jeho okolí je považováno za místo činu, i když prozatím nemají k dispozici přesvědčivé důkazy o tom, že šlo o záměrný trestný čin.

12:13 „Tato tragédie nás poznamená, město se z ní bude vzpamatovávat dlouhá léta,“ citovala televizní stanice NBC obyvatelku West Crystal Ledaneovú. Nad postiženou oblastí zakázaly přelet letadel, do vzduchu smějí jen stroje záchranářů a policie.

11:55 Peter Susko z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí pro Topky uvedl, že o slovenskou občanech v tomto regionu zatím nemají informace.

11:39 Baptistická nemocnice v blízkém městě Waco podle CNN přijala 66 zraněných, přičemž stav 38 z nich lékaři označili za vážný. Zraněných přivezli auty, sanitky a nejvážněji zraněných helikoptérami.

11:37 Továrna ve Westu měla v roce 2006 problémy se získáním povolení k výrobě. Texaská komise pro kvalitu životního prostředí v červnu 2006 evidovala stížnosti občanů na silný amoniaku zápach.

11:30 Deník Dallas Morning News informoval, že příčinou výbuchu mohl být únik čpavku. Není údajně vyloučeno, že z trosek zničené továrny čpavek stále uniká. Polovinu městečka kvůli jedovatým plynem evakuovali.

11:24 Podle stanice CNN oficiálně potvrdili první dvě úmrtí.

11:20 Zahraniční portály přinášejí první infografiky. V blízkosti továrny se nachází i škola.

11:13 Na místo tragédie míří český velvyslanec v USA Petr Gandalovič, aby zjistil, jak může ČR po výbuchu továrny na hnojiva pomoci krajanům. Dnes ráno ho o to telefonicky požádal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, řekla ČTK mluvčí diplomacie Johana Grohova.

10:58 Americký geofyzikální institut (USGC) přirovnal výbuch ve Westu k síle zemětřesení o síle 2,1 Richterovy stupnice.

10:50 zakrvácenému svědek promluvil o tom, co se vlastně stalo. „Byla to obrovská, obrovská exploze. Zřítily se okna, střecha, strop. Ztratili jsme veškerou komunikaci, když vypadl proud. Celá ulice je pryč,“ uvedl v šoku.

10:38 Základy městečka West byly položeny v 80. letech 19. století v souvislosti s výstavbou železnice spojující státy Missouri, Kansas a Texas. Jméno dostalo podle majitele pozemků Thomase Westa. Městem se West oficiálně stal v roce 1892. O jeho rozkvět se výrazně zasloužili imigranti přicházející z dnešní České republiky, zejména z Moravy. Ti si ve Westu otevřeli obchody, dílny av okolí začali farmárčiť. V 20. letech minulého století už česká kultura ve Westu dominovala.

10:25 Televize NBC informovala, že zraněných je 200 lidí, stav asi 40 z nich je kritický. David Argueta z Hillcrest Baptist Medical Center v nedalekém Wacu uvedl, že přijali více než sto zraněných. Ředitel nemocnice Glenn Robinson pro CNN řekl, že část zraněných má zlomeniny, jiní utrpěli velmi velkou ztrátu krve. Úřady vyzvaly občany města Waco, aby přišli darovat krev.

09:50 Záchranáři podle agentury Reuters začínají prohledávat místo exploze, ale práci jim ztěžují jedovaté zplodiny z hoření. Hlavní ohnisko požáru se hasičům podařilo dostat pod kontrolu před půlnocí místního času (dnes kolem 7:00 SELČ).

09:32 Počty mrtvých úřady odmítají upřesnit s tím, že situace se rychle mění a množství obětí se zvyšuje. Podle starosty města West Tommyho Musky je pět až šest hasičů nezvěstných. Ucelený obraz o rozsahu katastrofy bude podle záchranářů možné si udělat až po úsvitu (po 14:00 SELČ).

09:20 West je jedním z hlavních texaských center české přistěhovalecké vlny, která v druhé polovině 19. století do USA přivedla tisíce lidí. Clarice Snokhousová, manželka českého honorárního konzula ČTK v telefonickém rozhovoru řekla, že neštěstí nepochybně potomků českých přistěhovalců zasáhlo. Lidé s českými kořeny byly i zasahujícím hasičském sboru.

„Ze zhruba 2700 lidí v našem městě se k českému původu odhadem hlásí tři čtvrtiny,“ řekla Snokhousová. Dodala, že ve Westu se pořádají české mše, ve školách se vyučuje čeština. V Texasu je město West známé jako „koláčová metropole“.

09:10 West podle očitých svědků připomíná válečnou zónu po zásahu jadernou bombou. Explozi bylo slyšet do vzdálenosti 70 kilometrů, podle Muskyho bylo zničeno nebo poškozených až 75 budov. Dům s padesáti byty byl například zasažen tak ničivě, že z něj zbyly jen základy. Člen zastupitelstva Al Vanek novinářům řekl, že areál čtyř domovních bloků byl „totálně zdecimován“. Zhroutil se také blízký domov důchodců, jehož obyvatelstvo se podařilo evakuovat.

09:05 Příčina požáru ani výbuchu zatím není známa. Bill Flores, člen Sněmovny reprezentantů za postiženou oblast, v rozhovoru s novináři vyloučil úmyslné založení požáru či sabotáž. „Něco takového si neumím představit,“ řekl Flores.

09:01 Polovina obce byla evakuována kvůli jedovatým plynem v ovzduší. Pokud se vítr obrátí nežádoucím směrem, bude podle záchranářů nutné evakuovat i ostatních. Informace o obětech exploze se zatím rozcházejí, některé americké televizní stanice oznámily až 70 mrtvých. Šéf místních záchranářů George Smith řekl televizi CBS, že o život přišlo nejméně 60 lidí. Zprávy o obětech však zatím není možné potvrdit.

08.52 Na místním školním hřišti záchranáři postavili nouzové středisko pro třídění zraněných, mezi nimiž jsou i hasiči. S transportem zraněných kromě sanitek pomáhaly dvě desítky vrtulníků. Do města podle agentury AP směřují týmy záchranářů z Dallasu a Austinu.

Guvernér Texasu Rick Perry v prohlášení uvedl, že úřady sledují vývoj situace a shromažďují informace a podrobnosti, tak jak se objevují. „Zmobilizovali jsme státní zdroje, abychom pomohli místním úřadům. Naše myšlenky a modlitby jsou s lidmi ve Westu as těmi, kteří jako první zasahovali na místě,“ dodal.

Podle mluvčího Bílého domu byl o neštěstí informován prezident Barack Obama, který sleduje postup místních i federálních orgánů při odstraňování škod a poskytování pomoci postiženým.

zdroj topky.sk

Napsat komentář