Výhody outdoorového oblečení v zimě

Blíží se zima, a to je ten pravý čas na zimní turistiku, lyžování, snowboarding, mountain biking, trekking, horolezectví a podobné outdoorové aktivity, které si v tomto období nacházejí stále více příznivců.

Základní potřebou pro všechny sportovní aktivity v přírodě v zimě je kvalitní a především funkční oblečení. Nesprávně zvolené oblečení vám může pokazit příjemné chvíle, dokonce i při pěkném počasí. Naopak v kvalitním oblečení vás nezaskočí ani náhlé zhoršení počasí. V extrémních případech vám zase správná výbava může dokonce zachránit život.

Hlavní předností outdoorového oblečení je pohodlnost a funkčnost. Těmto dvěma kritériím se podřizuje všechno ostatní. Hlavně oblečení na zimu by vás mělo na sto procent ochránit před větrem a deštěm, případně sněžením a to vše bez toho, abyste se v něm cítili jako v igelitové  pláštěnce z dob dětských táborů. „Nulová prodyšnost“ nebo propustnost pár oblečení je jeho velmi důležitou, a také často podceňovanou vlastností. Funkční oblečení musí splňovat určité základní předpoklady: musí udržovat tělo v optimální teplotě. Nesmíte se přehřívat, ale zároveň vás musí dostatečně izolovat. Třeba mít na paměti, že na aktivní pohyb potřebujete energii. Byla by škoda, kdybyste touto energií plýtvali na „nulové, tepelné ztráty“ způsobené špatným oděvem. Lidé, kteří se často pohybují v chladných podmínkách, udržují teplotu tak, že se obléknou spíše méně a zahřívají se teplem, které vzniká při pohybu.

Důležitá je zásada „nezpotit se“. Proti zvlhnutí pak velmi dobře fungují moderní syntetické materiály, případně materiály s přidáním vlny pro lidi, kteří přímo na těle nesnesou syntetické materiály. Jde o spodní prádlo z funkčních materiálů. Ta vás musí ochránit před větrem, deštěm a sněžením. Tady se stále více osvědčují odolné, hustě tkané mikrovlákna, případně laminované vrstvy, nebo membránové materiály, které na 100 procent ochrání před větrem i deštěm. Lamináty mají poměrně nízkou až nulovou prodyšnost. Velký boom zažívají nyní hustě prostorově tkané mikrovlákna.  Tyto materiály sice nejsou na 100 procent odolné vůči proniknutí větru, mají však vysokou prodyšnost.

Podle reklam jsou funkční materiály nepromokavé, neprofoukne je vítr a dýchají.  Aktivní Trekker o tomto často pochybuje. Po delší túry v dešti nebo v sněhové bouři začne bunda na rukávech, u brady a na spodním okraji vlhnout a tuhnout. I když to bude znít paradoxně, není to vinou materiálu. Na vině může být horší střih nebo zpracování. Třeba říci, že seriozní výrobci outdoorového oblečení, kteří šijí ze značkových materiálů si vyhotovení svých výrobků musí dát schválit výrobci použitých materiálů (Gore-tex ®, Sympatex ®). Pokud oděv nevyhoví přísným testům v laboratořích, nemůže být sériově vyráběný.

volně přeloženo z http://www.mojanitra.sk

Napsat komentář