Zázračná kyselina citronová: S čím vším si poradí i ve vaší domácnosti?

Pokud při úklidu narazíme na odolnou špínu, obvykle saháme po agresivních čistících prostředcích, které nám výrobci servírují v televizních reklamách. S mnoha domácími problémy si však snadno poradí i celkem obyčejná kyselina citrónová. Nemusíte ji ani poctivě vytlačovat z citronu, řeč je o potravinářské kyselině citrónové v prášku. Ta vaši domácnost vyčistí nejen ekologicky, ale navíc i velmi levně. Zjistěte, na co všechno ji ve svém příbytku můžete využít a ověřte si její sílu v praxi.

Zápasíte ve své domácnosti s tvrdou vodou? Pak pro vás vodní kámen nebude žádnou neznámou, právě naopak. Při ohřívání tvrdé vody totiž na topných částech elektrospotřebičů dochází k usazování vápenatých sloučenin. Protože ty jsou zásadité, k jejich odstranění je nutné použít kyselinu, ale ne ledajakou. Použitá kyselina musí být v první řadě zdravotně neškodná a navíc šetrná k samotnému spotřebiči – aby nepoškodila těsnění, plastové části a podobně. Všechny tyto vlastnosti v sobě ukrývá potravinářská kyselina citronová, jejíž kapsa odlehčí vaši peněženku o pár drobných. Důkazem toho, že opravdu funguje, může být její přítomnost ve speciálních prostředcích na odvápňování dostupných v obchodech. Její nespornou výhodou je to, že na rozdíl od octa nezapáchá a není příliš agresivní.

Kde všude můžeme kyselinu citrónovou využít?

Kromě toho, že kyselina citronová účinně bojuje s vodním kamenem, zabraňuje i růstu plísní. Využití tedy nalezne nejen při odvápňování varných konvic, myček nádobí či praček. Jeví se jako velmi účinný pomocník iv koupelně – odstraňuje nánosy vodního kamene ze záchodové mísy a její roztok vrátí lesk obkladem i vodovodním bateriím. V kombinaci se jedlou sodou napomáhá také při protažení ucpaných odpadů. Kdysi se kyselina citronová dokonce používala při vyváření dětských plenek – zmäkčovala jejich zejména tím, že z nich odstraňovala drobné částečky vápníku.

V jakém poměru s ní zacházet?

Obecně zažité ředění představuje poměr dvou čajových lžiček na půl litru vody. Přinášíme vám však názorné příklady, podle kterých můžete vyčistit jednotlivé části vaše domácnosti:

varná konvice: Naplníme ji vodou tak, aby byly zalité části s usazeným vodním kamenem (spirála, nerezové dno). Nasypeme polévkovou lžíci kyselého prášku a vodu přivedeme k varu. Po vypnutí konvice necháme roztok působit alespoň půl hodiny. Vodu vylijeme, konvici opláchneme a můžeme ji opět používat.

pračka: Do prázdného bubnu nasypeme 250 gramů kyseliny citrónové a necháme ji prát naprázdno při teplotě 50 – 60 ° C.

myčka nádobí: Čtvrťkilové balení kyseliny citronové vysypeme na dno prázdné myčky nádobí a spustíme mycí cyklus.

kávovar: Jednu polévkovou lžíci kyselého prášku rozmícháme v teplé vodě, vlijeme do zásobníku a necháme přejít varným cyklem naprázdno. Druhý cyklus uděláme jen s čistou vodou, aby se nám pachuť kyseliny citrónové nedostala do kávy.

ucpaný sifon: Kyselinu citronovou a jedlou sodu smícháme v poměru 1:1. Směs vysypeme do odtoku, zalijeme vařící vodou a přikryjeme gumovým zvonem. Po probubláním a vyšumení pomocí zvonu odtok pročistíme.

obkladačky: 160 g kyseliny citronové rozpustíme v jednom litru vody. Přelijeme do rozprašovače a postříkáme koupelnové obklady a baterie. Necháme působit pár minut a opláchneme. Pro voňavý výsledek můžeme do roztoku přidat několik kapek éterického oleje.

vlastní aviváž: Do litru vlažné vody přisypte 80 – 100 gramů kyselého prášku a pár kapek éterického oleje oblíbené vůně. Dobře promíchejte a dávkujte jako běžnou aviváž.

Proč je odvápňování tak důležité?

V první řadě jde především o ochranu spotřebiče a prodloužení jeho životnosti. Vodní kámen totiž na povrchu topných těles působí jako izolační vrstva, která zabraňuje úplnému prostupu tepla do vody v okolí. Díky tomu si ohřev vody vyžaduje delší čas (a stoupá spotřeba elektrické energie) a samotné těleso se příliš namáhá – přehřívá. Na zřeteli bychom také měli mít vlastní zdraví. Mikrosítka v nalévacích částech konvic sice hrubé částečky vodního kamene zachytí, ale i přes nim si nápoje často zaléváme zakalená vodou se změněnou chutí.

Tip: Pokud chcete, aby se vám vodní kámen v rychlovarné konvici usazoval pomaleji, po zalití nápoje ji vždy opláchněte studenou vodou.

zdroj plnielanu.zoznam.sk

One thought on “Zázračná kyselina citronová: S čím vším si poradí i ve vaší domácnosti?

Napsat komentář