Ženy v Saúdské Arábii hlídají na hranicích elektronické obojky!

Vláda v Saúdské Arábii minulý týden spustila elektronický systém, který umožňuje sledovat ženy při přechodu hranicemi. Pokud se jakákoliv občanka konzervativní země pokusí vycestovat, její poručník o tom informuje SMS jejího muže. A to i v případě, že cestují spolu. Automatické rozesílání krátkých textových zpráv je součástí systému elektronických pasů zavedených Rijádu v loňském roce.

„Úřady využívají technologie pro sledování žen“, řekla pro server The Telegraph saúdskoarabská novinářka Badríja al-Bišrová. „Toto je nástroj zaostalosti sloužící k uvěznění žen v této zemi“,  dodala.

Saúdské zákony jsou ovlivněny striktním vahhabistické výkladem islámského práva a ženám neumožňují odcestovat bez povolení muže, který je zastupuje před zákonem. Takového opatrovníka musí mít každá žena. Může to být manžel, v případě dívek otec či bratr.

Mužský zástupce musí ženě na letišti, nebo na hranicích podepsat souhlas s odcestováním, takzvaný žlutý formulář. A toto právě má ​​zjednodušit e-pas.

Ostatnímu světu je takové opatření k smíchu. Proti esemeskovému „velkému bratrovi“ se zvedla vlna nevole i na sociální síti Twitter. „Zdravím Taliban, v příloze posílám nějaké tipy od saúdské vlády“, píše jeden z uživatelů. „Proč rovnou nenasadíte ženám na nohy sledovací náramky?“ ptá se ironicky žena s přezdívkou „Israel“. „Kdybych potřeboval dostat SMS, když moje žena opouští Saúdskou Arábii, tak jsem se asi neoženil s tou pravou, nebo potřebuji psychiatra“,  napsal uživatel se jménem Hišam.

Nové opatření kritizuje i bojovnice za práva žen Manali al-Šarífová, která se již loni angažovala za to, aby mohli ženy v arabském království řídit. Saúdská Arábie je totiž jediná země, kde takový zákaz platí.

Navzdory všemu se může zdát, že iv tak zkostnatění monarchii se přece jen začínají poměry uvolňovat. Loni král Abdulláh povolil ženám účast na místních volbách v roce 2015 a v říjnu ministerstvo spravedlnosti umožnilo, aby byly v zemi i ženy advokátky. Podmínkou je patřičné vzdělání a tři roky praxe v advokátní kanceláři.

Napsat komentář